Na pomysł zorganizowania pierwszych grupowych wakacji pod żaglami wpadł w 1975 r. John Charnley – pilot brytyjskich linii lotniczych. Jego pomysł powstał na fali organizowanych wycieczek all-inclusive, które były sposobem na ominięcie ograniczeń związanych z wywożeniem gotówki za granicę. Charnley  pomyślał, że cieszące się wielkim powodzeniem zorganizowane wyjazdy drogą powietrzną można też organizować wykorzystując drogę morską. A ponieważ sam był zapalonym żeglarzem i miłośnikiem greckich wysp, zaczął organizować grupowe żeglowanie w tych rejonach. Pozwalało to początkującemu żeglarzowi zdobywać doświadczenie w obecności osób, które mogą mu pomóc oraz cieszyć się towarzystwem osób nie tylko swojej załogi. Pomysł ten okazał się tak atrakcyjny, że Charnley zrezygnował z pracy pilota, założył firmę Sunsail i zaczął organizować pierwsze czarterowe flotylle. Okazuje się, że działania rządu Wielkiej Brytanii – zupełnie przypadkowo – dały początek wakacyjnym wyjazdom all- inclusive, jak również zainspirowały Charnley’a do działania.

My widząc wszystkie te zalety kontynuujemy wspaniałą tradycję zapoczątkowaną przez Johna Charnley’a organizując co roku kilka flotylli. Zatem zapraszamy na pokład …

Co zyskujesz wybierając flotyllę?
1. Bezcenne doświadczenie.
Możliwość zdobycia doświadczenia i pewności siebie w samodzielnym prowadzeniu jachtu morskiego to chyba największa zaleta flotylli. Daje szanse sprawdzenia swoich umiejętności, uczenia się z doświadczenia innych – nie tylko skippera prowadzącego, ale też pozostałych uczestników flotylli.

2. Kompleksową pomoc w organizacji rejsu.
Zorganizowanie pierwszego rejsu – zresztą kolejnego również – jest pewnego rodzaju wyzwaniem. Decydując się na flotyllę, możemy liczyć na wsparcie firmy organizującej tę imprezę, szczególnie przy wyborze jachtu czy ubezpieczeń dla żeglarzy, które nie są obowiązkowe, ale naprawdę warto je posiadać.
Jednak organizacja rejsu to nie tylko czarter jachtu. To również cała logistyka związana z opracowaniem trasy, wyborem portów, kotwicowisk, monitorowaniem pogody itp. W tej kwestii również możemy liczyć na pomoc.
Natomiast dla żeglarzy dążących do samodzielności flotylla może być pewnego rodzaju sprawdzianem, dającym możliwość poddawania swoich decyzji pod ocenę innych oraz weryfikowania ich słuszności. Taka prawdziwa lekcja żeglowania w praktyce.

3. Opiekę skippera prowadzącego.
Przez cały czas trwania rejsu skipperzy z poszczególnych jachtów mogą – jeśli chcą – liczyć na pomoc i opiekę kapitana jachtu prowadzącego. Ma to zastosowanie szczególnie przy wyborze trasy i dostosowaniu jej do warunków pogodowych oraz wyborze portów, lokalnych atrakcji, miejsc wartych zwiedzenia czy restauracji.
Jednak należy pamiętać, że każdy ma pełną swobodę działania i może zdecydować się na większą samodzielność w żeglowaniu lub pływać w towarzystwie innych jachtów z flotylli.
Wszystko zależy od doświadczenia i umiejętności poszczególnych skipperów, jednak mając obok siebie kapitana, który doskonale zna akweny morskie, zarówno pod względem żeglugowym jak i turystycznym oraz lokalny język i zwyczaje każdy – niezależnie od poziomu doświadczenia i umiejętności –  może czuć się bezpiecznie i komfortowo.

4. Korzystną ofertę czarterową.
Wybierając flotyllę możesz liczyć na lepsze ceny na czarter oraz pomoc kapitana prowadzącego flotyllę w przypadku ewentualnych problemów z jachtem podczas rejsu.

5. Pomoc przy odbiorze i zdaniu jachtu.
Szczególnie uciążliwe może się to wydawać przy pierwszym czarterze. W tej kwestii armatorzy często potrafią być bardzo skrupulatni, a liczenie sztućców jest na porządku dziennym. Dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę.

6. Możliwość poznania innych fajnych ludzi.
Pływanie we flotylli bardzo ułatwia -wręcz wymusza 😉 – integrację, dzięki czemu możemy poznać wiele nowych osób, które mają tę samą pasję co my. Wspólne rozmowy, dzielenie się doświadczeniami z innymi, spędzanie czasu poza jachtem sprawia, że ten sposób na żeglowanie staję się jeszcze bardziej atrakcyjny.

Jak dołączyć do flotylli?
Zapisz się na rejs w załodze jachtu prowadzącego.
Dołączenie do załogi jachtu prowadzącego jest idealnym rozwiązaniem dla osób nie posiadających jeszcze uprawnień żeglarskich lub chcących dopiero przekonać się czy żeglowanie to najlepsza dla nich rozrywka.
Poza tym jest to doskonała okazja na zdobycie nowych umiejętności. Skipperzy prowadzący to osoby z dużym żeglarskim doświadczeniem, chętnie dzielące się swoją wiedzą, od których można się naprawdę wiele nauczyć.

Skompletuj załogę i wyczarteruj od nas jacht.

Jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy już wiedzą, że nie mogą żyć bez pływania, mają uprawnienia, ale jeszcze nie czują się na tyle pewnie, aby samodzielnie wypłynąć na szerokie wody. Dołączenie do flotylli wyczarterowanym jachtem oraz skompletowanie odpowiedniej i odpowiedzialnej załogi może być świetnym sposobem na zebranie pierwszych morskich doświadczeń.

Przyłącz się jachtem, którym już dysponujesz.
Flotylla to również dobre rozwiązanie dla bardziej doświadczonych żeglarzy, którzy chcą jednak popływać w towarzystwie innych jachtów i nawiązać nowe żeglarskie znajomości.

Uprawnienia
Chcąc samodzielnie prowadzić jacht musisz posiadać uprawnienia jachtowego sternika morskiego lub VB oraz uprawnienia radiooperatora SRC.
Natomiast dołączając do jachtu prowadzącego nie musisz mieć doświadczenia ani żadnych uprawnień.

Flotylla od kuchni
Punktem obowiązkowym każdej flotylli są wspólne odprawy skipperów, podczas których omawiany jest szczegółowy rozkład dnia, czyli przebieg trasy rejsu, prześledzenie jej na mapie oraz omówienie ewentualnych niebezpieczeństw na drodze. Poruszane są też tematy związane z nawigacją, kotwiczeniem oraz manewrami portowymi. To też czas na sprawdzenie i  omówienie pogody, wiatru i jego wpływie na bezpieczeństwo żeglugi. Każdy ze skipperów może liczyć na wskazówki ułatwiające pływanie i manewrowanie jachtem.

Zazwyczaj wszystkie jachty pokonują tę samą lub zbliżoną trasę oraz pozostają w kontakcie radiowym, telefonicznym lub wzrokowym.
Biorąc pod uwagę, że kapitan prowadzący odpowiada za uczestników flotylli należy poważnie traktować jego zalecenia i sugestie ze względów bezpieczeństwa. Jednak, w każdej chwili – po poinformowaniu skippera prowadzącego – można odłączyć się od flotylli i zacząć samodzielny rejs.

Flotylla to naprawdę wspaniały sposób na rodzinne spędzenie wakacji pod żaglami. Nie wymaga od skipperów wielkiego doświadczenia, a wręcz pozwala na jego zdobycie pod czujnym okiem skippera prowadzącego, który zawsze udzieli odpowiednich wskazówek. Dzięki temu każdy uczestnik flotylli może poczuć się pewniej i bezpieczniej na swoim jachcie.