Wystarczy tylko dzień żeglugi, aby dotrzeć do tej niezwykłej duńskiej wyspy. Witajcie na Bornholmie i zobaczcie co ciekawego, to miejsce ma Wam do zaoferowania.

Odległość
Centralne położenie Bornholmu na Morzu Bałtyckim sprawia, że jest idealnym przystankiem na wielu bałtyckich trasach i bardzo popularnym kierunkiem wśród żeglarzy. Z Ystad na Bornholm jest tylko 16 mil morskich, z Kopenhagi 70, a ze Szczecina 48.
Okazuje się, że niejeden żeglarz na swoim pierwszym rejsie dotarł właśnie na Bornholm, po drodze zakochując się w żeglowaniu, a będąc na miejscu również w wyspie. Jednak Bornholm to nie jest wyspa tylko na jednorazowy pobyt. Tam zawsze można odkryć coś nowego lub ponownie zachwycać się tym, co jest już nam znane, a po ponownym zjedzeniu wędzonego śledzia przekonać się, że warto było tam wrócić.

Mnogość portów
Biorąc pod uwagę, że linia brzegowa Bornholmu ma tylko 140 km to mimo to wyspa oferuje doskonałą infrastrukturę na wakacje pod żaglami. Na Bornholmie jest ponad 20 portów. Wiele z nich to nowoczesne, świetnie wyposażone mariny, ale są również osady rybackie i pięknie położone przystanie.  Dwa największe porty promowe są w Nexø i Rønne. Pozostałe mniejsze porty znajdują się przede wszystkim na wschodnim wybrzeżu wyspy i są świetną bazą wypadową do odkrywania uroków wyspy.


Mikroklimat
W Danii to właśnie na Bornholmie najczęściej świeci słońce. Panuje tam łagodny klimat i występuje stosunkowo mało opadów. Co prawda wiosna na Bornholmie zaczyna się trochę później niż w innych rejonach Danii, ale za to jest ciepłe lato, długa jesień i stosunkowo łagodna zima.
Biorąc pod uwagę, że w wakacje temperatury osiągają nawet ponad 30 st Celsjusza, to nie bez powodów Bornholm nazywany jest “Majorką Północy”.Kultura
Artystycznego ducha na wyspie czuć z każdym oddechem. Lokalni rzemieślnicy zajmują się przede wszystkim ceramiką, artystycznymi wyrobami ze szkła czy ręcznie tworzoną biżuterią.
Poza tym każdego lata wyspa jest miejscem licznych koncertów i festiwali muzycznych, na których występują nie tylko duńscy, ale też zagraniczni wykonawcy. Imprezy te cieszą się rokrocznie wielkim powodzeniem i stanowią niebywałą atrakcję turystyczną. Atmosfery tych wydarzeń nie da się opisać, to trzeba po prostu przeżyć…Złoto Bornholmu i regionalny browar w Svaneke
Nie ma praktycznie bornholmskiego portu, często wyrzeźbionego w skale bez typowego białego komina wędzarni. To właśnie w portowych wędzarniach możemy skosztować pyszne ryby, nazywane “złotem Bornholmu”.
Wędzone ryby idealnie komponują się z miejscowym regionalnym piwem. Dlatego będąc w Svaneke warto odwiedzić jedyny na wyspie lokalny Svaneke Bryghus. Drugim najczęściej odwiedzanym miejscem w Svaneke jest fabryka karmelków, a więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

A jako bonus: Christianso
Będąc na Bornholmie warto wybrać się na niewielki archipelag Ertholmene. Leży on 10 Mm na północny wschód od Bornholmu. W skład archipelagu wchodzi sześć wysp. Tylko dwie wyspy archipelagu są zamieszkane: największa wyspa Christianso, która jest stolicą oraz trzecia co do wielkości wyspa, Frederikso.
Ponieważ nie jednego turystę nurtowało wiele pytań dotyczących codziennego życia na tak małej powierzchni z dala od cywilizacji, jeden z właścicieli lokalnej karczmy spisał odpowiedzi i wydrukował je na serwetkach 🙂

  1. Na wyspie żyje 115 osób w 50 gospodarstwach.
  2. Nie, nie można tu wynająć żadnego domu.
  3. Tak, mamy szkołę, w której 4 nauczycieli uczy 18 dzieci.
  4. Nie, nie mamy własnego pastora, ale co drugą niedzielę przybywa do nas duchowny z Bornholmu i odprawia mszę.
  5. Tak, mamy lekarza, który przyjmuje codziennie przed południem przez godzinę.
  6. Jako karetka pływa kuter „Elephant” („Słoń”), należący do rządu duńskiego, zaś gdy trzeba przybywa do nas szpitalny śmigłowiec z Kopenhagi.
  7. Tak, możemy hodować drób, ptaki i króliki, ale żadnych psów i kotów, by nie zanieczyścić wody pitnej.
  8. Tak, mamy telewizję, ale anteny są ukryte pod dachami ze względu na ochronę środowiska.
  9. Co robimy zimą? – To samo co ludzie na kontynencie: czytamy książki z własnej biblioteki, mamy chór i przede wszystkim aż 115 przyjaciół i znajomych do odwiedzenia. Nie jesteśmy więc samotni.
  10. Problem jest tylko w tym, że nasza młodzież w wieku 13 lat musi opuścić wyspę i kontynuować naukę mieszkając w innej części Danii w internacie.

Jeżeli też chcesz odkryć uroki Bornholmu zapraszamy na nasz szkoleniowo-stażowy rejs na Bornholm. Celem Portówki jest przede wszystkim odwiedzenie dość trudnych nawigacyjnie – szczególnie w porównaniu z innymi portami na polskim wybrzeżu – portów i wielokrotnym przećwiczeniu manewru wejścia i wyjścia. Portówka bornholmska – więcej informacji.