Majorka ma wszystko to, czego oczekuje aktywny turysta! Klimatyczne miasta, zabytki, malownicze plaże i zatoczki. Żeglując po Morzu Śródziemnym, warto zacumować w którymś z tutejszych portów i przeznaczyć kilka dni na poznanie lokalnych atrakcji.

Co warto zobaczyć na Majorce? Co zwiedzić podczas rejsu po okolicznych wodach? Jakie atrakcje dla dzieci znajdziesz na Majorce? Zaplanuj najbliższy urlop na tej wyjątkowej, hiszpańskiej wyspie, zwłaszcza od wiosny do wczesnej jesieni, kiedy jest ciepło i słonecznie.

Spis treści:

Palma de Mallorca — miasto pełne historii i kultury

Największym miastem Majorki, a jednocześnie archipelagu Balearów, jest Palma de Mallorca. To właśnie tutaj warto zacząć swoją przygodę ze zwiedzaniem wyspy, a na spacery po zabytkach można przeznaczyć minimum 2 dni.

Główne atrakcje Majorki znajdują się w centrum miasta, między katedrą a Plaza Major. Jednak zachęcamy, by zbaczać z głównych traktów, wchodzić w boczne uliczki, korzystać z tutejszych knajpek, które serwują smaczne posiłki i robić zakupy w tutejszych lokalnych sklepikach. Zobaczysz w ten sposób nie tylko fantastyczną starówkę, ale także zabytkowe kamienice, skwery i wyjątkową roślinność.

Koniecznie wejdź do wnętrza katedry La Seu, która góruje nad miastem. Jej klimat budują przepiękne witraże i lampy stworzone przez Gaudiego. Jest też Pałac Almudaina, czyli letnia rezydencja królewska z X wieku, gotycka Basilica de Sant Francesc oraz plac Plaza Mayor. Piękne zdjęcia z Majorki wykonasz z punktu widokowego przy Castel de Bellver.

Katedra na Majorce

Plaże na Majorce — od cichych zatoczek po słynne kluby plażowe

Śródziemnomorska wyspa to także absolutnie przepiękne plaże. Miłośnicy Majorki twierdzą, że zderzenie naturalnej zieleni, białych klifów i lazurowej wody właśnie na tej wyspie jest najpiękniejsze, a wypoczywanie na tutejszych plażach i w zatoczkach potrafi zapaść w pamięć na wiele lat.

Na Majorce znajdziesz plaże zarówno dla miłośników uprawiania sportów wodnych, sączenia najsmaczniejszych drinków, słuchania muzyki, także na żywo, jak i dla tych turystów, którzy chcą poleżeć w ciszy i poczuć się jak na bezludnej wyspie.

 • Playa de Palma to plaża w mieście. Za dnia kurort, w nocy miejsce towarzyskich spotkań w klubach. Nadmorska dzielnica z palmami i promenadą sprzyja plażowaniu, uprawianiu sportów wodnych, niedaleko jest park wodny ze zjeżdżalniami, a w tle wznoszą się luksusowe hotele. Znajdziesz tutaj bary tematyczne, dyskoteki, kluby nocne i sklepy z pamiątkami.
 • Jeśli z kolei marzysz o karaibskich klimatach, również znajdziesz je na Majorce. Plaża Es Trenc jest niestety zatłoczona, ale naprawdę nie można jej przeoczyć, będąc na wakacjach na Majorce. Jest tutaj biały, delikatny piasek i czysta, turkusowa woda. Plaża ciągnie się przez 2,5 km pomiędzy Sa Rápita i Colonia de San Jordi, na południu Majorki.
 • Jest też Calo des Moro, uznawana za najpiękniejszą zatoczkę na Majorce. Wygląda jak wyobrażenie raju i znajduje się kilka kilometrów od Santanyí i Cala Llombards. Jest tutaj i biały piasek, i skały, pomiędzy które wpływa krystalicznie czysta, turkusowa woda.
 • Playa de Muro to plaża odpowiednia dla rodzin z dziećmi ze względu na płytką i bardzo ciepłą wodę. Jest tutaj spokojnie i można spróbować sportów wodnych. Na miejscu znajdują się szkółki uczące jazdy na nartach wodnych oraz punkty, w których można wykupić przejażdżkę na wodnym bananie.
 • Jeśli przede wszystkim cenisz ciszę, spokój i chcesz uniknąć tłumów, wybierz plażę S’Amarador w parku Mondragó, z której można przejść do zatoczki Cala Mondragó. Znajdziesz tutaj zieleń, która schodzi do samej plaży, a przycumowane w okolicy łódki i żaglówki tworzą przepiękny dodatek do krajobrazu.

Plaża de Palma Majorka

Wynajem jachtu — poznaj Majorkę z innej perspektywy

Jak można odwiedzić Majorkę? Większość turystów przylatuje tutaj samolotami rejsowymi lub czarterowymi, a następnie korzysta z wycieczek fakultatywnych albo wynajmuje samochód. Jednak my namawiamy do odmiennego zwiedzania Majorki: od strony wody.

W porcie na Majorce można wsiąść na wypożyczoną żaglówkę wyposażoną w kabinę i pływać od portu do portu, zatrzymując się w malowniczych zatoczkach, korzystając z plaż, do których od strony lądu dostępu nie ma lub jest on utrudniony. Nie ma też problemu z wynajęciem katamaranu czy motorówki.

Doświadczeni żeglarze już opracowali trasy rejsów dookoła wyspy, dzięki czemu możesz w pełni wykorzystać każdy dzień, ciesząc się żeglowaniem i niesamowitymi widokami, poznając jednocześnie największe atrakcje Majorki.

 • Palma de Mallorca — rejs dookoła Majorki można zacząć właśnie od stolicy wyspy. Nowoczesna, jedna z największych marin w Europie znajduje się 10 minut drogi od lotniska. To La Lonja Marina.
 • Port d’Andratx znajduje się 20 km na zachód od Palma de Mallorca. Może być przystankiem w podróży żaglówką, katamaranem czy motorówką wokół wyspy. Samo miasteczko jest urokliwe, a słynie między innymi z eleganckich willi, w których mieszkają sławni Europejczycy podczas swoich wakacji. Jeśli przycumujesz w marinie, możesz także wybrać się na spacer i z półwyspu Mola obejrzeć piękny zachód słońca. Tutaj także znajdziesz ciekawe kluby nocne i dyskoteki.
 • Port Soller leży w zatoce poniżej gór Tramuntana i uważany jest za jeden z najpiękniejszych na Majorce. Ponieważ jest osłonięty klifami, należy do portów spokojnych, w których warto zostać na nocleg. Będąc w okolicy odwiedź miasteczko Soller ze 100-letnim tramwajem oraz nasyć się zapachem gajów pomarańczowych i cytrynowych. Żeglowanie wzdłuż zachodniego wybrzeża Majorki sprawia wiele radości, bo co chwilę mija się urokliwe, turkusowe zatoczki.
 • Port of Pollenca znajduje się w rezerwacie przyrody Torrent de Pareis i stąd można wyruszyć na spacer kanionem. Następnie, płynąc wzdłuż północno-zachodniego wybrzeża, można dostać się do przylądka Formentor, najbardziej na północ wysuniętego skrawka wyspy. Z żaglówki pięknie będzie widać strome góry Serra Tramuntana.
 • Porto Cristo znajduje się w osłoniętej zatoce z portem rybackim i mariną. Jeśli zatrzymasz się tutaj na kilka godzin, odwiedź Coves del Drach, czyli Smoczą Jaskinię, i zobacz jedno z największych na świecie podziemnych jezior.
 • Colonia St. Jordi to dobre miejsce na zacumowanie na noc, bo niezbyt tłoczne oraz osłonięte od wiatrów. A przy tym niedaleko jest słynna plaża El Trenc z turkusową wodą i piaszczystym dnem. Warto też podpłynąć do zatoki Cala Pi, która ma kształt wąskiego fiordu, a woda jest tutaj idealna do kąpieli. Nie brakuje też w pobliżu tawern z lokalnym jedzeniem i rybackich chat.

Jacht Żaglowy do wynajęcia na Majorce

Sprawdź ofertę: Czartery jachtów Hiszpania

Szlaki turystyczne na Majorce — odkryj nieznane zakątki wyspy

Już wiesz, że warto Majorkę zwiedzać na żaglówce, ale atrakcją są także spacery czy jazda na rowerze. To znakomita wyspa dla miłośników aktywnego wypoczynku, także dla zwolenników trekkingu po górach.

Spacerując po Majorce, można podziwiać różnorodne krajobrazy. Na szczególne zainteresowanie zasługują góry Serra Tramuntana na północno-zachodnim wybrzeżu. Trasy trekkingowe zaczynają się w takich miejscach jak:

 • Port de Soller — około 11,5 km przez bujne gaje oliwne i sosnowe lasy. Punkt końcowy znajduje się przy latarni morskiej Far del Cap Gros. To średnio trudna trasa.
 • Talaja Vella — oto przykład trasy dla zaawansowanych: ścieżka łańcuchowa z wąskimi odcinkami wzdłuż pochyłych krawędzi. Tutaj trzeba umieć korzystać z żelaznych łańcuchów i umieć czytać oznaczenia szlaków. Podążając czerwonymi znakami, dojdziesz do kościoła Ermita de la Trinitat.
 • Erimita de la Victoria – Talaia d’Alcudia to z kolei trasa, którą można pokonać z dziećmi. Znajduje się na najdalej na północ wysuniętym krańcu Balearów. Spacer można zacząć od klasztoru Erimita de la Victoria, a szlak prowadzi przez nasyp na szczyt Talaia d’Alcudia.

Widok na port de Soller na Majorce