Wielkimi krokami zbliża się sezon wyjazdów do Chorwacji na żagle. Dokładnie rok temu w marcu ogłoszono pierwszy przypadek koronawirusa Sars-Cov-2 w Polsce. Jak dojechać do Chorwacji w tym trudnym czasie? Samochodem czy samolotem? Czy w ogóle da się wyjechać na długo wyczekiwany czarter? Co mnie czeka po powrocie? Odpowiedź na powyższe pytania znajdziecie poniżej.

Na początek najważniejsza informacja – Polacy mogą jechać do Chorwacji.
Na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych znajdziecie aktualne informacje o możliwości podróżowania z Polski do Chorwacji. Dane są aktualizowane na bieżąco.

Warto również śledzić, jak wygląda sytuacja na miejscu w Chorwacji. Informacji można szukać na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ambasady Chorwacji w Polsce oraz na chorwackiej stronie poświęconej sytuacji w kraju w związku z epidemią koronawirusa.

Na dzień 15.03.2021 sytuacja w Chorwacji wygląda następująco:
– w całym kraju obowiązuje nakaz noszenia maseczek w obiektach handlowych, instytucjach medycznych, środkach transportu publicznego (w tym promach i taksówkach), instytucjach prowadzących bezpośrednią obsługę klienta (np. pocztach, bankach, kantorach, dworcach),  punktach usługowych (np. fryzjer, kosmetyczka itp.) oraz obiektach gastronomicznych (dot. personelu). Co ważne nie trzeba nosić maseczki na zewnątrz!!!
– restauracje są otwarte (w ogródkach i na tarasach obiektów)
– wprowadzono ograniczenie liczby gości na weselach, pogrzebach oraz imprezach prywatnych organizowanych w obiektach publicznych.
– władze apelują o zachowanie dystansu 1,5 m.

Zasady przekraczania granic Chorwacji dla Polaków (stan na 15.03.2021):
– przy wjeździe do Chorwacji obowiązkowo każdy musi okazać negatywny wynik test PCR na SARS-Cov-2 nie starszy niż 48 godzin (od momentu pobrania do momentu pojawienia się na granicy) z pewnymi wyjątkami

– w przypadku braku wyniku testu na przejściu granicznym dostajemy listę punktów pobrań, w których musimy na własną rękę wykonać test. Do czasu otrzymania wyniku musimy pozostać w samoizolacji.

UWAGA! Osoby zaszczepione na SARS-Cov-2 nie są zwolnione z wykonania testu

– osoby, które przeszły COVID-19 w ciągu 3 miesięcy od daty wjazdu są zwolnione z konieczności posiadania lub wykonania testu PCR w przypadku posiadania testu antygenowego lub zaświadczenia od lekarza o przebytej infekcji

Więcej tutaj.

Aby skrócić czas oczekiwania na przejściu granicznym warto przed wyjazdem wypełnić formularz Enter Croatia.
Wypełniamy go tutaj  w języku polskim.

Na podany w czasie wypełniania formularza adres mailowy przyjdzie potwierdzenie wraz z numerem.
Należy je wydrukować i umieścić w widocznym miejscu za szybą.
Wraz z potwierdzeniem otrzymacie Państwo aktualne wytyczne Chorwackiego Instytut Zdrowia Publicznego.

Jeśli nie uda się wypełnić formularza przed wyjazdem formalności na granicy mogą potrwać nieco dłużej.

Podróżując samochodem warto sprawdzić zasady przekraczania granic w krajach, przez które przejeżdżamy. Wszystkie kraje, które mijamy jadąc do Chorwacji zgadzają się na tranzyt. Aktualne informacje dla poszczególnych państw tutaj.

Co nas czeka po powrocie do kraju? (stan na 15.03.2021)

– na granicy należy okazać ujemny test (PCR lub genowy), zaświadczenie o byciu zaszczepionym przeciwko COVID-19 dwoma pełnymi dawkami lub zaświadczenie o przejściu zakażenia SARS-Cov-2 w ciągu ostatnich 6 miesięcy- będziemy wtedy zwolnieni z 10 dniowej kwarantanny

– jeśli nie mamy testu lub zaświadczenia o szczepieniu czeka nas obowiązkowa 10 dniowa kwarantanna dla wszystkich przekraczających granicę z Czechami i Słowacją

Aktualne informacje znajdują się tutaj.

Przypominamy o możliwości ubezpieczenia się od kosztów rezygnacji z czarteru, rejsu czy szkolenia na wypadek zachorowania na COVID-19, pozytywnego wyniku testu lub kwarantanny.

A więc…test w rękę i ruszajcie!!!