Jeśli nie wiesz jeszcze, czy żeglowanie jest dla ciebie, natychmiast opuść ten tekst na kilka minut i przeczytaj nasz wpis, który prawdopodobnie skusi cię do dalszej lektury. Jeśli natomiast już wiesz, że drzemie w tobie dusza prawdziwego żeglarza, ale nie czujesz się jeszcze zbyt pewnie – sprawdź nasze propozycje dla początkujących adeptów tej niezwykle przyjemnej formy spędzania czasu.

Jeżeli chcesz zacząć swoją jachtową przygodę, ale zżera cię niepewność dotycząca przepisów oraz własnych możliwości, to i tak masz do wyboru kilka opcji pozwalających nie tylko na rewelacyjne spędzenie czasu, ale również na pozyskanie niezbędnej wiedzy i umiejętności. A jeśli chcesz żeglować, ale kompletnie nie wyobrażasz sobie siebie w roli kapitana, sternika lub użytecznego członka załogi (choć dobry kucharz zawsze jest w cenie!) – możesz spokojnie zdać się na bardziej doświadczonych w temacie i lenić się spokojnie na pokładzie. Wszystko jest dla ludzi!

A może na jeziorze?

Nie musisz od razu zaczynać od pełnego morza – choćby i najspokojniejszego. Swoich sił możesz spróbować najpierw na wodach śródlądowych – na przykład na słynnym Zalewie Zegrzyńskim położonym obok Warszawy, na Mazurach, Kaszubach czy gdziekolwiek tam, gdzie pozwolą warunki i oferta wynajmu jachtów.

Możesz wynająć jacht ze skipperem i zobaczyć, jak czujesz się na wodzie, ale jeśli masz ochotę na trochę samodzielności, wystarczy wynająć żaglówkę choćby na jeden dzień i przetestować swoje umiejętności, jeżeli już jakieś posiadasz. Niestety, Zalew Zegrzyński to głownie opcja dla naszych warszawskich klientów, ale to nic straconego, bowiem mamy tez doskonałą ofertę morską, o której przeczytasz za chwilę.

Jeżeli jesteś już przekonany do wodnych przygód, ale nie czujesz się w ogóle przygotowany – nie zwlekaj i zapisz się po prostu na szkolenie żeglarskie. Możesz to zrobić w kilkunastu miejscach w Polsce – my z przyjemnością zabierzemy cię nad Zalew Zegrzyński i nauczymy wszystkiego, czego w czasie takiego kursu można się nauczyć. Potem już nic nie będzie stało na przeszkodzie doskonalenia swoich umiejętności.

Ahoj, morska przygodo

Istnieje wielu śmiałków, którzy z lekceważeniem patrzą na wody śródlądowe – nęcą ich wyłącznie odległe horyzonty, błękitne przestrzenie i zapach morskiego wiatru. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby to właśnie na morzu nabyć umiejętności niezbędnych do stania się w przyszłości wilkiem morskim. Nie każde morze nadaje się dla początkujących, ale znamy takie wody, które nie przerażą, a przyciągną i nauczą tego, co na falach wiedzieć warto. Możesz zdecydować się na rejs z doświadczoną załogą lub – jak i na jeziorze – zdecydować się na współpracę z doświadczonym skipperem – a mamy samych najlepszych!

Jakie są podstawowe zalety czarterowania jachtu ze skipperem? To proste!

  • trasa, intensywność, akwen i kierunek rejsu zależą tylko od ciebie
  • doradzimy najlepszy czarter, w zależności od oczekiwań oraz składu i liczebności załogi
  • rejs może być poprzedzony rzetelnym szkoleniem
  • to ty będziesz tu rządzić w kwestii przystanków, zwiedzania, rozrywek i wszelkich zachcianek – rejsy zorganizowane nie dadzą takiej możliwości, trasa jest bowiem z góry ustalona
  • czarter ze skipperem bez problemu można dostosować do budżetu klienta od wersji bardzo ekonomicznej (starszy jacht poza szczytem sezonu) do najbardziej luksusowych wersji dużych jachtów

Szukaj nowych przyjaciół

Można też rozejrzeć się po facebookowych grupach żeglarskich i zgłosić swoją chęć partycypowania w wynajmie jachtu z doświadczonymi żeglarzami, zwłaszcza jeśli mają zamiar udać się na spokojne karaibskie, greckie lub chorwackie wody – najspokojniej jest tu w lecie, ale jesień nie jest złym momentem na edukacyjną i przyjemną wyprawę. Do szczególnie polecanych miejsc dla początkujących należą Voditelj Brodice w Chorwacji, gdzie znajdziecie spokojne wody, jest tam doskonały dojazd, ceny nie porażają, a dodatkowo istnieje możliwość zdobycia patentu, który pozwoli samodzielnie wypożyczyć jacht morski w Chorwacji i w niektórych miejscach w Grecji czy Włoszech. Jeśli wolisz bardziej południowe klimaty, to polecamy też Grecję (np. Zatoka Sarońska/Ateny oraz Morze Jońskie) oraz kilka miejsc we Włoszech – dopasujemy ofertę do potrzeb grupy. Oczywiście zawsze można zacząć na Karaibach, ale nie ukrywamy, że cudowne widoki i atmosfera mogą sprawić, że zapadniesz na chorobę pokładowego lenia i zupełnie zapomnisz o nauce…

Wszystkie nasze czartery jachtów są dopasowane do potrzeb rodzinnych, ale również zorganizowanych grup znajomych, pragnących przeżyć wspólną przygodę. Tu też można zdecydować się na wynajem jachtu ze skipperem – zwłaszcza w sytuacji, gdy chcecie wynająć kilka jachtów, a osób początkujących jest niewiele. Można pływać razem, ale wszystkich początkujących zgromadzić na jednej żaglówce z doświadczonym nauczycielem.