Chorwacja należy do najpiękniejszych zakątków Europy. Jej urodę można szczególnie docenić wiosną, gdy miejscowa przyroda eksploduje żywą, soczystą zielenią w jasnym blasku słońca. Spokojne, nadmorskie mieściny, pozbawione są jeszcze gwaru wszechobecnego tłumu i przytłaczającej komercji. Czas zdaje się płynąć jakby wolniej, co sprawia, że sami zwalniamy tempo, pozwalając sobie po prostu wypocząć. Idealnie nadaje się do tego nieśpieszna wyprawa pod żaglami, wyczarterowanym jachtem lub katamaranem.

dubrownik jacht

Dubrownik — miasto w południowej Dalmacji nad Morzem Adriatyckim

Historia tego miasta sięga czasów starożytnych Greków, którzy przybyli tam uciekając przed nadchodzącymi Słowianami około 7 wieku p.n.e. Stąd ma się wywodzić dawna nazwa miasta Raguza (Ragusa), choć jej źródło etymologiczne nie jest do końca znane. Być może chodziło o skałę, wąskie przejście lub przesmyk? Równolegle funkcjonowała słowiańska nazwa, która ostatecznie przetrwała. Łatwo zgadnąć, że po polsku Dubrownik to po prostu „Dąbrowa” (dub- dąb).

Sprawdź ofertę czarteru w Chorwacji: https://czartery.pro-skippers.com/destination/34756/chorwacja

Split, czyli stolica żupanii splicko-dalmatyńskiej

Data powstania tego miasta ginie w mrokach dziejów. Do naszych czasów przetrwało podanie o greckiej kolonii handlowej pod nazwą Aspálathos lub Spálathos, która została utworzona w bliżej nieznanym czasie przed naszą erą, pośród ówcześnie zamieszkujących te terytoria plemion ilyryjskich (prawdopodobnie słowiańskich). Po zwycięskiej kampanii wojennej Rzymu w 3 wielu przed naszą erą Split staje się stolicą Dalmacji, którą jest w sumie po dzisiejszy dzień.

Park Narodowy Jezior Plitwickich o powierzchni 296,8 km²

jeziora plitwickie

Jeziora Plitiwckie zawdzięczają najprawdopodobniej swoją nazwę swojemu ukształtowaniu (plitko- płytko). Składają się ze sąsiadujących ze sobą kaskadowo basenów krystalicznie czystej wody, która zasilana rzeką Plitwicą, spływa do Adriatyku. Plitwickie jeziora znane są z przepięknych krajobrazów, ukształtowanych wodą wapiennych dolin i zlewów, mieniących się wszystkimi odcieniami błękitu, cyjanu i turkusu powierzchni wody.

Górzysta wyspa Hvar u wybrzeży Chorwacji

Ślady najdawniejszego osadnictwa ludzkiego na wyspie Hvar sięgają neolitu. Podobnie, jak w całej Dalmacji, kilka stuleci przed naszą erą pojawia się osadnictwo greckie, które jest początkiem historycznego zapisu dziejów wyspy. W owym czasie nosi ona nazwę Faros  (φάρος), czyli latarnia morska. Niektóre źródła podają, że pochodzi ona z tłumaczenia słowa ilyryjskiego o tym samym znaczeniu. Czasy rzymskie przynoszą zlatynizowaną formę Faria (i późniejsze Hvar, w brzmieniu „for”). Najwyraźniej prócz tego funkcjonuje równolegle nazwa słowiańska, która w XI wieku wybrzmiewa swojsko jako Lesina (les- las) i pod tą nazwą trwa do XVII wieku.

Wyspa cieszy się typową śródziemnomorską przyrodą. Na uwagę zasługują m.in rosnące to dęby ostrolistne, tzw. wiecznie zielone, wśród pradawnych ludów zwane także „świętymi dębami”.

Wyspa Brač z najpiękniejszą plażą w Chorwacji

Brać to największa wyspa Dalmacji i trzecia wyspa Adriatyku. Znana jest ze swojej plaży Złoty Róg, w charakterystycznym kształcie wybiegającej głęboko w otwarte, morskie wody. Brać jest też znana z najstarszych pozostałości osad ludzkich, datowanych na 12 tys. lat przed naszą erą. Znaleziska archeologiczne wskazują, że już w epoce brązu i żelaza wyspa była ważnym centrum morskiego szlaku handlowego.

Może Cię zainteresować: Najpiękniejsze plaże w Grecji

Wyspa Mljet, czyli najbardziej zalesiona wyspa w Chorwacji

Wyspa pojawia się na scenie historii opisana przez starożytnych greków jako siedziba słowiańskich piratów. Narentanie — taką nazwę nosiło to plemię — toczyli zażarte boje z Wenecją aż do XI w. gdy zostali ostatecznie pokonani. Nazwa najprawdopodobniej pochodzi od rzeki Neretwa, największej i najdłuższej po wschodniej stronie Adriatyku. Natomiast sama nazwa wyspy — Mlijet, wywodzi się z greckiego słowa „miód”.

Spiskowa historia dziejów głosi, że to właśnie tu miał się rozbić Św. Paweł, płynący na proces do Rzymu, a nie na Malcie. Pomyłka historyków mogła być powodowana zbieżnością nazw. Mlijet i Malta w starożytnej grece brzmią tak samo. Na obydwu wyspach są też węże, ale tylko na Mlijet są te jadowite.

Wodospady w Parku Narodowy Krka

wodospady KRK

Opływając malownicze zakątki Adriatyku warto zajrzeć także do Parku Narodowego Krka. Jest położony w środkowej Dalmacji, utworzony w roku 1985 jako siódmy park narodowy Chorwacji. Przeznaczony dla celów naukowych, kulturowych i edukacyjnych oraz turystyczno-rekreacyjnych. Znany jest ze swoich licznych, niewielkich wodospadów i łagodnego nurtu rzeki Krka, od której pochodzi jego nazwa.

Wyspy Adriatyku rezerwują całe swoje piękno dla tych, którzy zwiedzają je z pokładu łodzi. Płynąc prehistorycznymi szlakami wodnymi, odwiedza się osady ludzkie, które są znacznie starsze niż wiedza ukryta w bibliotekach. Warto sprawdzić dostępne jachty i udać się w podróż po niezapomniane przeżycia i wyjątkowe wspomnienia.