Na czym polega odbiór jachtu? Czy na pokładzie jest dostęp do internetu? Gdzie zostawić samochód po dotarciu do mariny? To tylko część ważnych pytań, na które odpowiedzi warto poznać przed wyjazdem.

Każdą podróż trzeba zaplanować jak najlepiej, by cieszyć się nieskrępowanym wypoczynkiem i unikać zbędnego stresu. Chcemy, by wszyscy nasi klienci czuli się przygotowani do wyjazdu, postanowiliśmy zatem zebrać najczęściej zadawane przez was pytania i na ich podstawie przygotować kompendium wiedzy dotyczącej czarteru waszego jachtu. Nie wahajcie się pytać o cokolwiek, z przyjemnością udzielimy niezbędnych informacji.

O KTÓREJ GODZINIE MOŻNA ODEBRAĆ JACHT

Zwyczajowo jacht odbiera się w godzinach popołudniowych – 16:00 lub 17:00 – w zależności od armatora. Natomiast jego zdanie ostatniego dnia odpowiednio o 8:00 lub 9:00. Czasami istnieje możliwość wcześniejszego zaokrętowania (szczególnie poza szczytem sezonu przypadającym na lipiec-sierpień), należy to jednak każdorazowo uzgodnić z armatorem (wcześniejsza godzina nie jest gwarantowana, ale wysoce prawdopodobna). Część firm oferuje tzw. early check-in za dopłatą około 80-100 EUR. Klient ma wtedy gwarancję wydania jachtu zwykle do godziny 13:00 (i dodatkowo połowę dnia czarterowego do wykorzystania). Jachty spływają do marin macierzystych w piątki po południu (około 17:00-18:00) i dopiero wtedy realnie armator jest w stanie określić czy wcześniejsze zaokrętowanie będzie możliwe. Sobota to czas na sprzątanie i naprawy jachtów.

CZY W MARINIE JEST PARKING SAMOCHODOWY?

Przy większości marin są strzeżone parkingi płatne. W wielu miejscach funkcjonują też parkingi prywatne (często właściciele okolicznych domów udostępniają za dużo mniejszą opłatą miejsca postojowe). Regularny parking przy marinie to koszt rzędu 8-12 EUR za dobę w Chorwacji lub 15-30 EUR/dobę we Włoszech. Większość z nich nie wymaga wcześniejszej rezerwacji parkingu.

JAK DOSTANĘ SIĘ Z LOTNISKA DO MARINY?

Armatorzy oferują transfery z lotniska i z powrotem, wystarczy wcześniej poprosić o zorganizowanie transportu, a na lotnisku czekać będzie samochód z nazwiskiem klienta. Koszt jest uzależniony od ilości osób. Dla przykładu transfer z lotniska w Splicie do bazy w Trogirze dla 4 osób to koszt ok. 40 EUR w jedną stronę. Jeśli armatorzy nie mają transferu w ofercie pomagają zorganizować taksówkę. Część armatorów w sezonie ma własne busy, które o określonych godzinach kursują z lotniska do mariny i z powrotem. Rozkład jest dostosowany do czarterów (sobota – sobota). Można również wynająć taksówkę na własny koszt.

ILE TRWA PRZEJĘCIE JACHTU?

Tzw. check-in zwykle trwa około 30 minut do godziny. Wszystko zależy od ilości pytań, drobiazgowości przejmującego/wydającego, wielkości jachtu itp.

CO ZROBIĆ W SYTUACJI, GDY PRZYLATUJĘ LUB PRZYJEŻDŻAM W ŚRODKU NOCY?

Zdarza się, że nie uda się przybyć do mariny na wyznaczoną w umowie godzinę (zwykle godz. 17:00). Nie jest to żaden problem. W sezonie biura armatorów są czynne nawet do 21. Jeśli spóźnimy się lub planujemy późniejszy przyjazd wystarczy o tym powiadomić nas (lub bezpośrednio armatora). Przekażemy tę informację do armatora i jacht będzie czekał otwarty i przygotowany do noclegu. Formalności załatwiane są wówczas następnego dnia rano. Przed czarterem wysyłamy do klienta niezbędne dokumenty, w tym tzw. base Info z kontaktem do armatora w marinie.

CZY MOGĘ ZAPŁACIĆ KARTĄ KREDYTOWĄ?

Warto przed wyjazdem upewnić się (jeśli nie ma tych informacji na umowie) jaką formę zapłaty honoruje armator. W zależności od kraju honorowane są różne waluty. W Chorwacji większość armatorów przyjmuje gotówkę w EUR i kunach chorwackich, są wśród nich i tacy, którzy honorują wyłącznie lokalną walutę. Zdecydowana większość firm akceptuje płatność kartą.

CZY MUSZĘ ZOSTAWIĆ KAUCJĘ W GOTÓWCE?

Z reguły kaucja pobierana jest w postaci blokady (pre-autoryzacji) na karcie kredytowej. Część (mniejszość) armatorów. jednak preferuje zostawienie kaucji w gotówce.

CO SIĘ STANIE, JEŚLI POWAŻNIE USZKODZĘ JACHT?

Radzimy klientom, aby rozważyć wykupienie ubezpieczenia kaucji, które chroni interesy klienta w razie uszkodzenia jachtu. Generalnie jachty są ubezpieczone (Jachtcasco), a klient odpowiada do wysokości zostawionej kaucji. W przypadku poważnego uszkodzenia jachtu zapewne armator zatrzyma całą kaucję, co dla klienta oznacza stratę najczęściej od 1 000 do 3 000 EUR. Ubezpieczenie kaucji chroni przed taką ewentualności i wykupując je nie zostawiamy kaucji w ogóle lub zostawiamy tzw. małą kaucję – franczyzę, czyli udział własny (max. 500 EUR, zwykle około 10% wartości pełnej kaucji). Koszt ubezpieczenia kaucji waha się od 150 do 400 EUR, w zależności od wielkości i rocznika jachtu. Jest to kwota bezzwrotna.

ILE KOSZTUJE POSTÓJ W MARINIE?

Wszystko zależy od kraju, w jakim zamierzamy spędzić wakacje pod żaglami. Tanio będzie w Grecji, gdzie funkcjonują głównie porty miejskie – często nie zapłacimy nic lub max. 15 EUR. Minusem będzie infrastruktura lub raczej jej brak, bo co najwyżej umyjemy ręce w zimnej wodzie, o prysznicu można zapomnieć – pozostaje więc jacht. W Chorwacji, Włoszech znajdziemy setki pięknych, świetnie wyposażonych marin, ale za takie udogodnienia zapłacimy znacznie więcej niż w Grecji. Mariny w Chorwacji to koszt od 50 EUR za jachty jednokadłubowe do nawet 180 EUR (Lagoon 500) za dobę i więcej. Można oczywiście nocować na kotwicy, z reguły bezpłatnie i podpływać do mariny.

GDZIE ZROBIĘ ZAKUPY PRZED REJSEM?

W zależności od środka transportu i lokalizacji w jaką się udajemy należy rozważyć czy robić zakupy w Polsce czy na miejscu. Jeśli podróżujemy samolotem – w zasadzie nie mamy wyboru, jeśli samochodem – wszystko kwestia organizacji i budżetu. Produkty świeże warto kupić na miejscu. Część armatorów oferuje zrobienie zakupów i dostarczenie ich na jacht (provisioning). Wtedy zamówione wcześniej towary czekają już na Państwa na jachcie. Koszt takiej wygody jest niewielki – oczywiście poza rachunkiem z supermarketu doliczana jest prowizja % lub kwotowa (nie więcej niż 20-30 EUR). Można również zrobić zakupy samodzielnie. Przy większości marin w Chorwacji i Europie Zachodniej są większe sklepy. Warto jednak o to spytać przed wyjazdem. W kwestii tego co kupić odsyłamy do następnego pytania

CZY NA JACHCIE BĘDZIE POŚCIEL, RĘCZNIKI, PRZYBORY TOALETOWE I PŁYN DO MYCIA NACZYŃ?

Wszystko zależy od oferty armatora. W Chorwacji i Grecji jest to niemal standardem (choć zdarzają się wyjątki). We Włoszech i Hiszpanii u większości armatorów zapłacimy za to dodatkowo (około 15 EUR za jeden komplet pościeli: prześcieradło, poszewka na poduszkę, kołdrę, koc, poduszka). Każdorazowo warto upewnić się przed wyjazdem co dokładnie zawiera się w ofercie.

ILE PIENIĘDZY WARTO MIEĆ ZE SOBĄ?

To oczywiście kwestia bardzo indywidualna, ale na zapytanie oszacujemy standardowe koszty dodatkowe w czasie rejsu (nie licząc pamiątek i osobistych wydatków): marin, kolacji poza jachtem, innych atrakcji. Nie warto zabierać ze sobą gotówki. Istnieją bankomaty.

CO SIĘ STANIE, JEŚLI POPRZEDNIA ZAŁOGA USZKODZI JACHT, NA KTÓRY MAM UMOWĘ?

Takie sytuacje czasami zdarzają się niestety i nie można ich przewidzieć. Armatorzy mają jednak doświadczenie w takich sytuacjach i współpracują ze sobą w tym zakresie. Zwyczajowo każda załoga jest zobowiązana wrócić do mariny macierzystej w piątek (wieczór) poprzedzający zdanie jachtu. Wtedy armator ma pewność, że jacht jest w marinie na czas i w razie awarii ma szansę go naprawić. Jeśli na jachcie pojawią się drobne usterki (szczególnie wcześniej zgłoszone przez czarterujących) – usuwane są one jeszcze w piątek i w sobotę od rana i następna załoga otrzymuje jacht zgodnie z umową. W przypadku, gdy okaże się, że jest to poważniejsza awaria – proponowany jest jacht zastępczy. Informujemy wówczas Państwa, że wydarzyła się taka sytuacja i proponujemy jacht zastępczy (co ważne taki sam lub lepszy: ilość kabin, rocznik, wyposażenie) lub całkowity zwrot pieniędzy. O takich sytuacjach dowiadujemy się na ostatnią chwilę, dlatego rzadko kiedy klienci wybierają zwrot (zwykle otrzymują lepszy jacht). Armatorzy współpracują między sobą i nawet jeśli ten, z którym mamy umowę nie ma wolnego jachtu – proponowany jest jacht, należący do innej firmy. Oczywiście nie ma możliwości, aby Państwo musieli dopłacać. Wszystkie świadczenia realizowane są w ramach tej samej, ustalonej na umowie ceny.

CZY JACHT MA PONTON?

Na każdym jachcie znajduje się ponton. Jest to standardowe wyposażenie.

CZY NA JACHCIE JEST SILNIK DO PONTONU?

Większość armatorów ma w ofercie silniki do pontonu za dodatkową opłatą (60-90 EUR/tydzień) Zdarza się, że silnik jest wliczony w pakiet czarterowy. Warto zdecydować się na wynajem silnika do pontonu, ponieważ usprawnia to dostanie się na ląd, w przypadku noclegu na kotwicy oraz pozwala na zwiedzenie okolicy bez konieczności przepływania jachtem.

CO TO JEST TRANSIT LOG I CZY TRZEBA ZA NIEGO PŁACIĆ?

Transit log to obowiązkowa dodatkowa opłata, która zawiera w sobie najczęściej: końcowe sprzątanie jachtu, gaz kuchenny, sprawdzenie kadłuba przez nurka, pościel (często ręczniki), dokumentację czarterową na miejscu (w tym zgłoszenie/zarejestrowanie listy załogi). Ten pakiet (różnie nazywany przez armatorów) jest obowiązkowy. Często armatorzy proponują pakiety rozszerzone – tzw. comfort lub all inclusive, zawierające w sobie transit log oraz inne dodatki np: silnik zaburtowy, wi-fi, ubezpieczenie kaucji. Oferta uzależniona jest od armatora.

CZY NA JACHCIE JEST WI-FI I W JAKIEJ POSTACI?

Tak, ale zazwyczaj dodatkowo płatne (około 40 EUR). Jest to zwykle modem z kartą SIM udostępniają przez armatora, zwyczajowo ograniczoną do 1-3 MB.

CZY MUSZĘ MIEĆ UPRAWNIENIA, BY WYCZARTEROWAĆ JACHT?

Stroną w umowie czarterowej jest klient, który nie musi posiadać uprawnień do prowadzenia jachtu. Natomiast klient musi zadbać o to, aby czarterowany przez niego jacht był prowadzony przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami. Osoba ta wskazana jest formalnie na liście załogi jako skipper (kapitan).

DOKĄD MOGĘ POPŁYNĄĆ NA WYCZARTEROWANYM JACHCIE?

Zasadniczo jako akwen żeglugi uznaje się wody terytorialne kraju, z którego czarterujemy jacht. Wiele jachtów posiada jednak zezwolenia na opuszczenie wód terytorialnych swojego kraju. Czasami zawiera się to w cenie czarterowej, czasem za takie pozwolenia trzeba dodatkowo zapłacić. Warto wiedzieć, że np. w Chorwacji sporo jachtów nie może opuszczać wód terytorialnych. Te natomiast, które mogą mają ograniczenia. Najczęściej dozwolone jest poruszanie się po terenie Włoch z ograniczenie do Wenecji i nie dalej niż 12 mil morskich od brzegu oraz pływanie do Czarnogóry. W praktyce oznacza to, że z Chorwacji możemy wzdłuż wybrzeża Słowenii i Włoch dopłynąć do Wenecji i tą samą drogą wrócić. Przekroczenie granicy 12 mil morskich oznacza wpłynięcie na wody międzynarodowe i na takie zdecydowana większość jachtów nie ma pozwoleń. Planując rejs wykraczający poza granice danego kraju należy każdorazowo skonsultować z Armatorem kwestię pozwoleń. Nieco inaczej sprawa ma się np. na Karaibach, gdzie odwiedzamy wiele państw. Każdy Armator w swoich warunkach ma określony dozwolony akwen i zamiar jego przekroczenia również należy konsultować.