Wybierasz się w rejs? Już na kilka dni przed wypłynięciem, zacznij monitorować stan pogody na lądzie oraz wodach, po których będziesz się poruszać. Doświadczony żeglarz wyciąga wnioski, obserwując naturę, czytając dane przekazywane przez stacje meteorologiczne oraz posługuje się aplikacjami pogodowymi.
Śledzenie żeglarskiej prognozy pogody, uwzględniającej przemieszczanie się ośrodków barycznych oraz siłę wiatru, umożliwia uniknięcie gwałtownych zjawisk pogodowych. Tym samym zwiększa bezpieczeństwo uczestników rejsu.
Sprawdź, jak czytać pogodę, czego się wystrzegać i co zrobić, kiedy sztorm zaskoczy Cię podczas rejsu.
Spis treści:
- Jakie informacje zawiera prognoza pogody dla żeglarzy?
- Jak interpretować prognozę pogody dla żeglarzy?
- Jak przygotować się do zmiany pogody na morzu?
- Jakie są największe zagrożenia pogodowe dla żeglarzy?
- Jak korzystać z aplikacji i serwisów z pogodą dla żeglarzy?
Jakie informacje zawiera prognoza pogody dla żeglarzy?
Informacje pogodowe dla żeglarzy uwzględniają najważniejsze dane dotyczące wiatru, temperatury oraz prognozowanych opadów. Żeglarze odczytują także informacje dotyczące ciśnienia powietrza i przemieszczania się niżu oraz wyżu.
Czytając prognozę pogody przed wypłynięciem w rejs, dowiesz się, jaka jest przewidywana siła wiatru oraz z którego kierunku będzie wiało, czy należy spodziewać się wyładowań atmosferycznych i opadów oraz w jakim natężeniu.
Jak interpretować prognozę pogody dla żeglarzy?
Prawie każdy z nas sprawdza codziennie komunikaty pogodowe. Dla osób na lądzie najważniejsze są informacje o temperaturze powietrza i odczuwalnej temperaturze powietrza, ewentualnych opadach i sile wiatru.
Żeglarska prognoza pogody dodatkowo informuje o tym, jak przemieszczają się ośrodki baryczne. Zmieniające się ciśnienie, ścierające się ze sobą ośrodki baryczne, mogą powodować gwałtowne zjawiska burzowe, dlatego trzeba wziąć je pod uwagę, planując rejs.
W prognozie pogody dla żeglarzy używa się skali służącej do opisu siły wiatru, czyli skali Beauforta. Siłę wiatru ocenia się po wyglądzie powierzchni morza. 0 oznacza pełen spokój, gładką powierzchnię morza, a 12 to powietrze pełne piany i bryzgów, z bardzo ograniczoną widzialnością.
Na siłę wiatru wpływ mają układy baryczne — w wyżu wiatry są słabe, w niżu silne. Żeglarze unikają wyżów, ale także niebezpiecznych niżów.
Warto jednak pamiętać, że mając powyższe informacje, można zaplanować rejs na kolejny dzień, nie zaś na cały tydzień. Chociaż współczesne algorytmy i opracowania komputerowe są zaawansowane, to jednak kaprysów pogody, zwłaszcza na morzu, trudno uniknąć.
Jak przygotować się do zmiany pogody na morzu?
Podczas długiego rejsu po morzu należy być przygotowanym na bardzo gwałtowne zmiany pogody. Trzeba więc znać procedury bezpieczeństwa. Żeglarze nie tylko zapoznają się z nimi podczas kursów na patent żeglarski, ale mogą też uczestniczyć w dodatkowych rejsach w trudnych warunkach, pod okiem prawdziwych wilków morskich.
- Najlepszym sposobem na uniknięcie niebezpieczeństwa jest po prostu powrót do portu, ewentualnie zacumowanie w jakiejś zatoczce. Jednak na otwartym morzu bywa to niemożliwe. Zadbaj więc o siebie, załogę oraz stan pokładu.
- Upewnij się, że wszyscy załoganci mają ciepłą, nieprzemakalną odzież, przygotuj termosy z ciepłymi napojami. Nikt nie może zostać pod pokładem.
- Należy zdjąć żagle, schować je i zabezpieczyć.
- Przygotuj kamizelki ratunkowe, uprzęże, liny bezpieczeństwa.
- Posprzątaj salon i kabiny — spadające przedmioty mogą tłuc się i kogoś zranić. Należy schować wszystko do szafek, zwłaszcza szklane naczynia, noże, plecaki. Rzeczy pozostawione na podłodze mogą w czasie sztormu uniemożliwić otwarcie drzwi kabiny.
- Przygotuj pokład — usuń wędki, suszące się ubrania, ręczniki i wszelkie przedmioty, które może zmyć woda albo zdmuchnąć wiatr.
- Zwiń osłony przeciwbryzgowe — trzeba je złożyć i sprawdzić, czy są dobrze przymocowane do pokładu.
- Zamknij wszystkie okna, by uniknąć zalania kabiny wodą.
- Zbierz niezbędne przybory w kokpicie — jeśli masz w nim schowek, włóż do niego napoje, jedzenie, latarki, urządzenia GPS i inne przedmioty, które warto mieć pod ręką w trakcie burzy.
- Zamknij zawory odpływowe w łazienkach, by w razie przechyły, zawartość zbiornika się nie wylała.
- Nie zapomnij o notatkach w logbooku. Zapisuj zmianę kursów, zmianę warunków, czas, pozycję. Jest to ważne, gdy trzeba wzywać pomoc.
- Jeśli na jachcie nie ma instalacji odgromowej, po wpłynięciu w burzę z piorunami, nie wolno dotykać żadnych metalowych elementów na łodzi. Należy trzymać się z dala od masztu, wyłączyć wszelkie urządzenia elektryczne, w tym komórki. Jeśli piorun uderzy w łódź, należy sprawdzić jej szczelność.
- Po dobiciu do brzegu lub zmianie pogody na lepszą, sprawdź, czy nikt nie potrzebuje pomocy, a żaglówka jest w dobrym stanie.
Jakie są największe zagrożenia pogodowe dla żeglarzy?
Przed wyruszeniem w rejs warto poznać „sygnały ostrzegawcze”, które nierzadko widać na niebie i horyzoncie. Przemyśl sens ruszania w rejs, kiedy:
- pogodna aura staje się pochmurna,
- pojawiają się silniejsze wiatry,
- wschód słońca jest ciemnożółty albo krwistoczerwony,
- podczas wschodu słońca widać warstwę ciemnych chmur nad horyzontem,
- spada ciśnienie,
- wiatr wzmaga się wieczorem i w nocy,
- widoczne jest zjawisko halo, czyli wokół księżyca pojawiają się pierścienie,
- nagle zmienia się kierunek wiatru,
- rano widoczna jest tęcza.
Żeglarzy powinny zaniepokoić także ciemne chmury lub niewielka biała kreska na horyzoncie nad wodą. Taka sytuacja zwiastuje szkwał, który zbliża się błyskawicznie.
Jak korzystać z aplikacji i serwisów z pogodą dla żeglarzy?
Aplikacje i serwisy z pogodą stanowią olbrzymie ułatwienie. Warto korzystać z nich nie tylko na lądzie, ale także na wodzie, przed wypłynięciem w rejs i podczas żeglowania. Jakie aplikacje pogodowe są najpopularniejsze?