Chorwacja to raj dla żeglarzy, gdzie niezliczone fantastyczne plaże i tysiące kilometrów wybrzeża z ponad tysiącem wysp i wysepek, pozwolą przeżyć niezapomniane wakacje.

W żeglowaniu każdy odnajdzie coś dla siebie – dla jednych będzie to sposób na spędzenie aktywnych wakacji, dla drugich chęć podziwiania malowniczych widoków i odkrywania spokojnych plaż i pięknych zatoczek z dala od tłumów, a dla jeszcze innych forma spędzania wakacji sam na sam z najbliższymi.
Mamy do dyspozycji wiele polskich i chorwackich firm czarterowych, które oferują które oferują jachty żaglowe jednokadłubowe, katamarany czy łodzie motorowe.. A do tego w Chorwacji znajdziemy bardzo dobrą infrastrukturę, która cieszy się od lat nienaganną opinią na całym świecie. Na chorwackim wybrzeżu czeka na nas ponad 60 marin, a niejedna z nich cieszy się opinią najlepszej na świecie.
W prawie każdym miasteczku na wybrzeżu Istrii, Kvarneru czy Dalmacji znajdziemy marinę i bezpieczne miejsce do cumowania – nawet w pobliżu centrum miasta, co zapewni nam swobodny dostęp do zabytków, rozrywki i lokalnych restauracji.

ŻEGLOWANIE W CHORWACJI.

Jak zacząć?
Przede wszystkim są potrzebne chęci, otwarcie na nowe doznania, ciekawość poznawania świata. Nie musimy posiadać jachtu – można go wypożyczyć (wyczarterować) od armatora (lub właściciela). Brak umiejętności, tudzież uprawnień, również nie jest przeszkodą – jacht, jak samochód, można wypożyczyć z „kierowcą”, czyli kapitanem, choć powszechniej nazywa się go dzisiaj skipperem.

Wielu z nas lubi mieć zaplanowany urlop z dużym wyprzedzeniem. To się dobrze składa… bo w przypadku czarteru sprawdza się powiedzenie im wcześniej, tym lepiej. Większość armatorów nagradza klientów za wczesną rezerwację zniżkami czarterowymi, nawet do 30%. Nie znaczy to, że później będzie drogo, ale wcześniejsze planowanie daje większą szansę na korzystniejsze ceny i możliwość przebierania w wielu ofertach. W basenie Morza Śródziemnego sprzedaż czarterów na nadchodzący rok rozpoczyna się już w połowie października roku poprzedzającego. Dla tego akwenu najkorzystniej jest więc rezerwować jachty nie później niż pół roku przed terminem czarteru, a wręcz idealnie – zdążyć z rezerwacją do końca grudnia.

Należy również wziąć pod uwagę ogólną zasadę, że jachty na Morzu Śródziemnym czarterowane są w zwyczajowych terminach od soboty godz. 17:00 do soboty godz. 09:00 (wciąż z nielicznymi wyjątkami), a większość armatorów życzy sobie widzieć jacht w macierzystej marinie już w poprzedzający zdanie jachtu piątek do godz. 18:00 (aby mieć czas na podwodny przegląd kadłubów jachtów przez nurka i rozpocząć ewentualne drobne naprawy przed kolejnym czarterem). Oczywiście czarterujący mają zapewniony nocleg na jachcie do umownej soboty godz. 09:00, kiedy to powinni zdać i opuścić jacht (dla wygody, mogą go formalnie zdać już w piątek wieczorem, aby np. w sobotę wcześniej rano wyjechać, nie czekając na otwarcie biura czarterowego).

Czarter jachtu bez patentu?  Jak to możliwe?

Zapytacie, jak przeżyć morską przygodę nie mając patentu? Jak planować tydzień na morzu, jeszcze nigdy nie będąc wcześniej na motorówce lub na jachcie? W jaki sposób wyczarterować jacht ze skipperem? Ile kosztuje wynajęcie jachtu w Chorwacji? Już piszemy 🙂
Planując rejs w Chorwacji należy pamiętać, że z formalnego punktu widzenia, aby można było samodzielnie prowadzić jacht żaglowy po wodach morskich, należy posiadać odpowiednie do tego uprawnienia. Nasze polskie, państwowe patenty żeglarskie są honorowane i wysoce cenione na świecie, a więc także uznawane przez armatorów i ubezpieczycieli jachtów. Do prowadzenia jednostki żaglowej (o długości kadłuba nieprzekraczającej 18 metrów) bez ograniczeń wymagane jest posiadanie odpowiedniego patentu oraz uprawnienia radiooperatora SRC (jest to międzynarodowy certyfikat uprawniający do obsługi urządzeń radiowych, ang. Short Range Certificate).

Czy potrzebuję tych wszystkich patentów aby żeglować?
Oczywiście, że nie. Wielu miłośników Chorwacji wcale nie jest zainteresowanych zdobywaniem uprawnień
i nabieraniem doświadczenia w samodzielnym prowadzeniu jachtów morskich.
Po prostu – jedziemy aby odpocząć, a nie po to, aby troszczyć się o planowanie trasy i refowanie żagli albo martwić czy kotwica utrzyma, czy uderzymy w inny jacht w marinie i o wiele innych aspektów związanych z technicznym przeprowadzeniem ich wakacji pod żaglami. Chcąc w pełni korzystać z beztroskiego urlopu, potrzebujemy doświadczonego skippera (czyli „kierowcę” do jachtu). W zakresie masowej turystyki żeglarskiej wynajęcie samego skippera jest traktowane jako opcja podyktowana zdrowym rozsądkiem, a nie kojarzona z ekstrawagancją czy luksusem.

Czyli już wiemy, że osoby, które nie posiadają patentu, powinny wybrać łódź, którą można wynająć ze skipperem.
I tutaj wkraczają profesjonalne firmy zajmujące się wynajmem jachtów i  motorówek. Taką firmą jest na przykład Pro-Skippers Group. Firmę tworzy zespół profesjonalistów i miłośników Chorwacji, którzy pokażą Wam, że zwiedzanie Chorwacji z poziomu jachtu dostarcza niespotykanych wcześniej emocji, niedostępnych dla nas wcześniej, w tradycyjny, lądowy sposób 🙂 Skipper jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo podczas rejsu, doskonale zna także miejsca, które warto odwiedzić, powinien być także wielbicielem dobrego jedzenia 😉 i pokazać nam lokalną kuchnię.
Skipper to taka osoba, której powierzamy ster i własne bezpieczeństwo. To osoba, która się na tym zna. Odpowiedni dla nas skipper powinien zapewnić wszystkim uczestnikom rejsu spokój ducha, a w związku z tym, że spędzimy z nim cały urlop, musi wzbudzać nasze zaufanie. Po prostu trzeba nadawać na tych samych falach 🙂

CHORWACJA DLA ŻEGLARZY – ILE TO KOSZTUJE?

W zależności od potrzeb i budżetu, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Najwyższe ceny są oczywiście w szczycie sezonu, czyli w lipcu i w sierpniu. Ceny za czarter jachtów żaglowych bez sternika/skippera są bardzo zróżnicowane i zależą od wielkości jachtu, roku produkcji, wyposażenia, terminu oraz miejsca żeglugi. Za tydzień czarteru zapłacimy od kilkuset euro za jachty jednokadłubowe 2-kabinowe poniżej 10 metrów długości poza sezonem, do kilkunastu tysięcy euro za ponad 15-metrowe katamarany w szczycie sezonu. Należy wziąć więc pod uwagę fakt, że w czerwcu lub we wrześniu ceny nie są już wygórowane i wyglądają bardzo atrakcyjnie. We wrześniu na przykład czarter jachtu jednokadłubowego 2-kabinowego z 2015 roku, przeznaczonego dla maksymalnie 6 osób, kosztuje 900 EUR za tydzień.
Co Wy na to? 🙂

JAK WYCZARTEROWAĆ JACHT W CHORWACJI?

Najbezpieczniej jest się skontaktować z profesjonalną agencją wynajmu jachtów morskich. Na rynku istnieje szeroki wybór agencji czarterowych i podobnych podmiotów, które na zasadach pośrednictwa zajmują się nie tylko praktyczną (w tym formalną) stroną samego najmu, ale w razie potrzeby również szerszą organizacją wakacji pod żaglami. Do ich zadań należy:
– rekomendacja miejsca, trasy i okresu żeglowania;
– pomoc w doborze jachtu, jego ewentualnej obsługi i dodatkowych opcji wg indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych;
– organizacja transportu (np. lotniczego) do samego jachtu (łącznie z transferem lotnisko-marina);
– zawarcie stosownych ubezpieczeń na rzecz klienta, w tym również objęcie gwarancją ubezpieczeniową organizatora turystyki.
My polecamy firmę Pro-Skippers Group, która zajmuje się organizacją rejsów i czarterów jachtów morskich w Polsce i za granicą, głównie po Morzu Śródziemnym (Chorwacja, Grecja, Włochy).

Artykuł pochodzi z portalu Chorwacja Cafe
Autorem tekstu jest Karolina Wojtasz.