Wyspy włoskie to częsty kierunek wakacyjny Polaków. To miejsce łączące w sobie wszystko, czego oczekiwalibyśmy na idealnym urlopie – doskonały, ciepły klimat, piękne widoki, ciekawe zabytki i wyborną lokalną kuchnię.

Podróżując jachtem po włoskim wybrzeżu mamy okazję poznać ten kraj od zupełnie innej strony. Jakie wyspy włoskie warto odwiedzić podczas wyprawy jachtem? Podpowiadamy najciekawsze kierunki.

Sycylia

Sycylia to słynna włoska wyspa, największa na Morzu Śródziemnym, zlokalizowana na samym południu Włoch. To właśnie tu znajduje się najbardziej znany europejski wulkan Etna. Każdego roku przybywają tu tłumy turystów ze względu na liczne atrakcje i wspaniałe widoki.

Podróżując jachtem wśród włoskich wysp, warto poświęcić czas na zwiedzenie kilku najważniejszych miejsc na Sycylii. Przede wszystkim odwiedźmy stolicę Sycylii, Palermo. To typowo włoskie, tętniące życiem miasto, w którym nie brakuje knajpek i urokliwych uliczek. Z Palermo można wyruszyć w dalszy rejs dookoła wyspy albo odwiedzić pobliskie miasteczko Cefalu.

Innym sycylijskim miastem wartym zobaczenia są Syrakuzy. To miasto założone w VIII w p.n.e., o bogatej historii. Przez tysiąclecia miało ono kluczowe znaczenie w regionie. Z Syrakuz można również udać się do innego wyjątkowego miasta, mieszczącego się u podnóża Etny – Katanii.

Sycylia nocą

Sardynia

Sardynia to druga co do wielkości włoska wyspa na Morzu Śródziemnym i jednocześnie jedna z najpopularniejszych wysp wśród turystów. Ze względu na duże walory krajobrazowe, liczne zatoki i plaże, do których można dopłynąć łodzią, to prawdziwy raj dla żeglarzy oraz osób, które spędzają urlop na wyczarterowanym jachcie.

Na Sardynii znajduje się największa jaskinia krasowa, nazywana Grotą Neptuna. Warto wybrać się także w głąb lądu, aby zwiedzić najciekawsze zabytki na Sardynii, między innymi miasto Alghero, ruiny miasta Tharros oraz cmentarz Anghelu Ruju.

Sardynia

Elba

Po odwiedzeniu Sycylii i Sardynii oraz ich największych atrakcji, warto skierować się w stronę mniej znanych, ale równie malowniczych wysp włoskich. Jedną z nich jest Elba, nazywana najpiękniejszą wyspą Toskanii.

Można na niej znaleźć liczne okazy przyrodnicze niespotykane nigdzie indziej. Możemy tu zobaczyć między innymi 250 rodzajów minerałów oraz 8 endemicznych gatunków roślin.

Co istotne, jedynym sposobem dotarcia na wyspę Elba jest właśnie łódź. Spędzając wakacje na jachcie, mamy więc wyjątkową okazję do zwiedzenia jej. To dobre rozwiązanie dla osób, które nie lubią zbytnio gwarnych miejsc. Elba ze względu na jej specyficzne położenie nie jest tak popularna, a co za tym idzie, jest tu spokojniej.

Chcąc zwiedzić wyspę i zostać na niej trochę dłużej, możemy rozpocząć od odwiedzenia miasteczka Portoferraio, będącego stolicą wyspy. Koniecznie też udajmy się w rejs wzdłuż wybrzeża, by podziwiać wspaniałe krajobrazy.

Capri

Wyspa Capri położona jest w Zatoce Neapolitańskiej i stanowi część archipelagu Wysp Kampańskich. Zbudowana jest ze skał wapiennych, co tworzy oszałamiające widoki. Błękitna woda, piaszczyste plaże, strome skały pionowo wychodzące z wody – wszystko to można podziwiać, wybierając się tam w rejs.

Capri to wyspa zapraszająca turystów nie tylko wspaniałymi krajobrazami, ale też dobrze rozwiniętą bazą hotelową i gastronomiczną. Można tu spędzić trochę czasu, odwiedzając miasto Neapol, które znajduje się nieopodal.

Spędzając urlop na jachcie, koniecznie zahaczmy o wyspę Capri. W szczególności warto zobaczyć Błękitną Grotę, Faraglioni, Schody Fenickie oraz Via Krupp. Na Capri znajduje się jedyny port Marina Grande, gdzie można zacumować, by spędzić tu dzień lub dwa.

capri

Ischia

Wyspa wulkaniczna Ischia również mieści się w Zatoce Neapolitańskiej i jest jej największą wyspą, a należy do archipelagu Wysp Flegrejskich. Znajduje się zaledwie 30 kilometrów od Włoch.

Najwyższy szczyt wyspy i jednocześnie pozostałość po wulkanie Monte Epomeo to miejsce, z którego można podziwiać wspaniałą panoramę z widokiem na Wezuwiusz i Capri. To wspaniała atrakcja dla miłośników pieszych, górskich wycieczek oraz niesamowitych krajobrazów.

Z kolei wielbiciele przyrody z chęcią zobaczą Giardini La Mortella – najpiękniejszy ogród w całych Włoszech, mieszczący się w Forio. W sezonie letnim możemy podziwiać tu nie tylko rzadkie okazy roślin, ale też skorzystać z licznych wydarzeń kulturalnych i imprez organizowanych na jego terenie.

Na Ischii znajduje się też historyczny Zamek Aragoński, a także port, łaźnie termalne i liczne plaże. Z powodzeniem można tu odpocząć.ischia

Procida

Procida to trzecia i najmniejsza wyspa wulkaniczna z Zatoki Neapolitańskiej, należąca do archipelagu Wysp Flegrejskich. Można na nią dotrzeć jachtem z Neapolu, zacumować i poświęcić trochę czasu, aby zwiedzić tę wyjątkową wysepkę.

Największą atrakcją turystyczną Procidy są kolorowe domki w Marinie del Corricelli, starej rybackiej części wyspy. Procida przyciąga też miłośników świeżych owoców morza oraz spokojnych miejsc bez tłumów turystów.

Wszystkie promy i jachty cumują w porcie Marina Grande, który znajduje się w północnej części wyspy. Wzdłuż portu ciągnie się ulica Via Roma, a z niej długa na jakieś 700 metrów wąska promenada.

Pantelleria

Wyspa włoska Pantelleria nazywana bywa Czarną Perłą Morza Śródziemnego. Dzieli ją zaledwie 70 kilometrów od wybrzeży Afryki oraz 110 kilometrów od Sycylii. Wyspę charakteryzuje skaliste wybrzeże z wulkanicznymi krajobrazami, kryształowo czysta woda oraz liczne, gorące źródła o leczniczych właściwościach.

Pantelleria przyciąga też miłośników nurkowania, gdyż znajduje się tu wiele szkółek nurkowych. Jedną z najwspanialszych atrakcji tej wyspy jest powulkaniczne jezioro, Zwierciadło Wenus.

Vulcano

Vulcano to wyspa wulkaniczna należąca do archipelagu Wysp Liparyjskich, najbardziej wysunięta na południe. Zbudowana jest z trzech nakładających się na siebie centrów wulkanicznych.

Dopływając do wyspy, możemy zauważyć charakterystyczne opary unoszące się ze szczytów wulkanów, co tworzy niesamowite wrażenie. Miejsca, które warto odwiedzić na wyspie Vulcano to między innymi: Porto di Levante, Spiaggia del Cannitello, Gelsa, Baia di Ponente oraz Cala del Formaggio.

Skorzystaj z naszej oferty czarteru jachtów we Włoszech i spędź niezapomniane wakacje na najpiękniejszych włoskich wyspach!