Klienci czarterowi, którzy przemierzyli już chorwackie wybrzeże wszerz i wzdłuż, pytają nas co dalej? Czy czarter w Grecji jest dla nich? Czy akwen niezbyt wymagający? Pytań jest wiele – odpowiedzmy na nie po kolei.

Na podstawie naszych żeglarskich i turystyczno-żeglarskich wojaży, w dużym przeświadczeniem możemy stwierdzić, że czarter w Grecji jest dla każdego – od rodzin z dziećmi, aż po wilki i wilczki morskie. Zależy to od tego, jaki region wybiorą. Hellada jest bowiem (niemal) bezkresna we wszystkich kierunkach świata i znanych kursach kompasowych. Czarter w Grecji możemy zacząć już z Salonik, aby płynąć przez Sporady Północne, Ateny, Lavrion i dalej przez bazy czarterowe na wyspach Paros, Rodos, aż na samo południe – do baz na Cyprze i Krecie. Również od wschodu na wyspie Kos, tuż przy granicy w Turcją, aby przez Kanał Koryncki przedostać się z Morza Egejskiego na Morze Jońskie i czarterować jachty na zachodzie Grecji – z Lefkas, Preveza i Korfu, skąd niedaleko już do Albanii i Włoch.

GRECKIE CZARTERY – DLA WILKÓW MORSKICH I DLA AMATORÓW

Zatem gdzie bardziej rodzinny czarter w Grecji, a gdzie bardziej „żeglarski”? Łatwo osiągalny komfort i bezpieczeństwo dla dzieci (a przy okazji i dla dorosłych), a więc jak najbardziej osłonięty akwen i bliskość schronień na noc odnajdziemy na Morzu Jońskim czarterując jacht z Preveza (lotnisko) lub pobliskiego Lefkas. Również grecki czarter jachtu z Aten, o ile nie opuścimy zatoki Sarońskiej i Agrolickiej będzie dobrym pomysłem na rodzinne żeglowanie.

Na ten bardziej „żeglarski” czarter w Grecji sugeruję oczywiście Cyklady ze statystycznie silniejszym wiatrem (zwykle z kierunków północnych) i większym zafalowaniem. Już podczas tygodniowego czarteru z Aten możemy doświadczyć mocniejszej, „słono-ustej” żeglarskiej przygody żeglując choćby na wyspę Milos. Aby jednak pożeglować „poważniejszą” pętlą po Cykladach z zawitaniem na Santorini (czyli Thirę) potrzebować będziemy z Aten dwóch tygodni. Santorini można by odwiedzić i podczas tygodniowego czarteru w Grecji, ale z niedalekiej wyspy Paros (lotnisko).

Spotkanie z dziewiczą przyrodą, przeplataną namacalną starożytna historią warte jest jednak tych „wyrzeczeń”. A jak dołożymy do tego symboliczne (czasami zerowe) opłaty za postoje w greckich portach, a także umiarkowane ceny za jedzenie (na pewno niższe niż w Chorwacji) to radość nasza nie schodzi z ust. Zwłaszcza, iż kuchnia Grecka pełna wspaniałych ryb, przystawek, owoców, soczystych warzyw (sałatka grecka tak wspaniale smakuje tylko w Grecji) niemal nie ma sobie równych (choć to, oczywiście, wrażenie subiektywne).

Może Cię zainteresować: Najpiękniejsze plaże w Grecji – sprawdź które warto zobaczyć!

GRECKIE CZARTERY SĄ DLA TWARDZIELI?

Czarterując jacht w Grecji musimy się niestety pogodzić z faktem braku marin z zapleczem typu chorwackiego. I nic w tej sprawie wciąż nie dzieje się – ot grecki klimat. O ile wodę (choćby z cysterny) i nawet podłączenie do prądu dostaniemy w większości portów miejskich, to odnalezienie sanitariatów lub pryszniców, to już bardzo poważne logistycznie zagadnienie do ewentualnego rozwiązania nawet poza portem. Podstawowe potrzeby fizjologiczne i higieniczne zapewnić musimy sobie zatem na pokładzie jachtu.

Z reporterskiego obowiązku trzeba tu jeszcze wspomnieć, iż zarówno jachty w czarterze w Grecji, jak i obsługa czarterów w Grecji odbiega jakością od tej chorwackiej. Cóż, nie tylko jachty ciężej tu pracują (ogólnie warunki nieco bardziej morskie), ale i ludzie ciężej pracować nie chcą. Sprawa otrzymania pokwitowań za wykupione usługi również wciąż nie jest wszędzie oczywista. Wizytówką czarterów w Grecji powinna być marina Alimos (Kalamaki) w Atenach. Tak być powinno, ale jak jest naprawdę – o to nie zmienia się od lat – żal pisać.

CO WPŁYWA NA CENY CZARTERÓW JACHTÓW W CHORWACJI?

Ceny czarteru jachtów w Grecji zmieniają się w zależności od kliku czynników:

  • WIELKOŚCI, ROKU PRODUKCJI I WYPOSAŻENIA JACHTU – im większy, nowszy, lepiej wyposażony jacht tym cena będzie rosła. Najdroższe będą jachty maksymalnie 3 letnie. Każdy praktyczny i wygodny dodatek typu generator, klimatyzacja, odsalarka do produkcji wody użytkowej (ze względu na specyfikę akwenu, tych jest tu więcej niż w Chorwacji) czy też ekspres do kawy, będzie podnosić cenę czarteru jachtu. Warto będzie również zapłacić o kilka procent więcej za dobre utrzymanie jachtów i obsługę na miejscu sprawdzonego, armatora.
  • TERMINU CZARTERU I WYBRANEGO ARMATORA – najmniej zapłacimy czarter do końca kwietnia (w marcu jeszcze mało jest chętnych). Kolejny okres na niskie ceny rozpoczyna się w połowie października i trwa do końca listopada. Zarówno w kwietniu jak i w październiku pogoda w Grecji nie będzie już letnia, a może być nawet kapryśna. Część armatorów oferuje również czarter jachtu (tylko z ogrzewaniem) w Grecji zimą – najwięcej chętnych jest na Nowy Rok. Dobry, średni cenowo, czas na żeglowanie w Grecji przypada od początku maja do końca czerwca, kiedy temperatura powietrza jest już wysoka, niestety jeszcze w przeciwieństwie do temperatury wody. Co innego w średnio-cenowym, szczególnie polecanym przez nas przełomie września i października, kiedy temperatura wody po szczycie sezonu jest jeszcze wysoka, większość owoców i warzyw jest dojrzała (gotowa do konsumpcji), jachtów na wodzie i w marinach już mniej (choć, aż takich problemów z miejscem do cumowania nawet w sezonie nie ma tu jak w Chorwacji). Od początku lipca do połowy września mamy oficjalny sezon żeglarski w Grecji – z najwyższymi temperaturami powietrza, osiągającymi nawet 40 stopni Celsjusza i największą ilością sprzedanych czarterów jachtów. Ceny czarterów w Grecji osiągają swoje maksimum w sierpniu.
  • MOMENTU DOKONANIA REZERWACJI – możemy trafić na ofertę last minute, first minute, „wyprzedaż” po niezrealizowanym czarterze innego klienta i inne zniżki. Pierwsi, zdecydowani klienci dokonują swoich first minute zakupów czarterowych na kolejny rok już na przełomie września i października przebierając z pełnej ofercie, a jednocześnie korzystając z 5-10 proc. zniżek armatorskich (dodatkowe promocje od agentów „pogłębiają ten zniżkowy stan”). Tylko hazardziści i ryzykanci będą czekać do ostatnich kilku dni na wyśrubowane zwykle do 40 proc. (czasami nawet do 60 proc.) last minute.

ILE KOSZTUJE CZARTER JACHTU W GRECJI?

Przykładowo, za 2-kabinowy maksymalnie kilkuletni jacht od sprawdzonego armatora zapłacimy poza sezonem już od 800 EUR za tydzień, a za podobny, świetnie utrzymany 3-kabinowy – około 1 000 – 1 200 Euro. W tym samym czasie niemal nowy katamaran Lagoon 400 będzie nas kosztował od 2 500 EUR, a Lagoon 450 od 3 000 EUR. Za 4-kabinowy nie starszy niż 10 lat w średnim sezonie (czerwiec, wrzesień) nie spodziewajmy się zapłacić mniej jak 1 800 EUR.

W szczycie sezonu ceny idą ostro w górę. Za nowszy „3-kabinowiec” spodziewajmy się zapłacić około 2 500 EUR, a za katamaran Lagoon 400 mniej jak 6 000 EUR. Za Lagoon 450 przekroczymy 7 500 EUR. Jachty motorowe łamią w tym okresie kolejne granice. Za tydzień sierpniowego czarteru (bez skippera) 3-kabinowego jachtu motorowego, o długości około 18 metrów, zapłacimy w regularnej cenie od 15 000 EUR.  Wszystko dla ludzi – zgodnie z potrzebami i zasobnością portfela.

Poniżej można znaleźć przykładowe cenniki czarterowe wybranych armatorów w Grecji. Nie uwzględniają one sezonowych zniżek armatorskich oraz regularnych zniżek agencyjnych (udzielanych również przez nas). Cenniki te nie pokazują również dostępności jachtów na dany moment. Należy traktować je zatem referencyjnie – tylko do zorientowania się w cenach. Po konkretną ofertę czarterową dostępnych jachtów w Grecji od wielu sprawdzonych przez nas armatorów, spełniających Państwa oczekiwania, zapraszamy do kontaktu z nami. Nasza oferta na pewno będzie bardziej konkurencyjna od poniższych cenników!