Wodowanie jachtu to proces wprowadzenia go na wodę. To chwila, kiedy kadłub jachtu po raz pierwszy dotyka wody. Wodowanie jest ważne nie tylko ze względów technicznych, ale także wiąże się z emocjami. Stanowi moment przejścia od długiego procesu budowy lub konserwacji jachtu do rzeczywistego użytkowania go na otwartych wodach. 

Jaką marinę wybrać? Jak pomóc całemu procesowi wodowania jachtu? Czym jest to wodowanie? Sprawdź nasz krótki przewodnik o tym, jak zwodować jacht, niezależnie od tego, czy ma żagle, czy silnik. 

Czym jest jacht? 

To rodzaj jednostki pływającej używanej m.in. do celów rekreacyjnych, sportowych lub turystycznych na otwartych wodach. Charakteryzuje się aerodynamicznym kadłubem, zazwyczaj wyposażonym w ożaglowanie, które pozwala na napędzenie jachtu za pomocą wiatru. Jachty mogą być zarówno jedno- jak i wielokadłubowe (katamarany), różnią się wielkością i zastosowaniem — od małych jednoosobowych łódek do luksusowych jednostek o znacznych rozmiarach, wyposażonych w komfortowe wnętrza.

Przeczytaj nasz tekst o najlepszych aktywnościach wodnych do wypróbowania podczas czarteru jachtu

Jedną z głównych różnic między jachtem a innymi jednostkami pływającymi, takimi jak motorówki czy łodzie wiosłowe, jest sposób napędu. Jachty wykorzystują wiatr do poruszania się po wodzie, co wymaga umiejętności żeglowania i obsługi ożaglowania. Natomiast motorówki korzystają z silnika zaburtowego, a łodzie wiosłowe wymagają fizycznej pracy wiosłujących. 

Przygotowania do wodowania

Przygotowanie do wodowania jachtu to kluczowy etap, który wymaga uwagi i staranności. 

  • Wybór odpowiedniej mariny ma istotne znaczenie dla udanego wodowania. To specjalnie przystosowane miejsce na brzegu jeziora lub morza, w którym jachty są przetrzymywane i wodowane. Przy wyborze mariny warto wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak lokalizacja, dostępność udogodnień, głębokość wody, dostępność parkingów dla przyczep i inne. Marina powinna być zgodna z wymaganiami jachtu pod względem rozmiaru i typu, zapewniać odpowiednie zabezpieczenie i komfort dla załogi. 
  • Bezpieczeństwo jest priorytetem podczas przygotowań do wodowania. Należy upewnić się, że jednostka jest w dobrym stanie technicznym, a wszelkie nieprawidłowości lub usterki zostały naprawione. Warto przeprowadzić kontrolę sprzętu ratunkowego, takiego jak kamizelki ratunkowe, koła ratunkowe i sygnalizatory świetlne, aby upewnić się, że są one w pełni sprawne. Podczas samego wodowania należy zachować ostrożność, dbając o to, aby proces odbywał się zgodnie z przepisami i standardami bezpieczeństwa. 
  • Warunki pogodowe mają istotny wpływ na proces wodowania jachtu. Silny wiatr, wzburzone fale czy deszcz mogą sprawić, że proces ten staje się bardziej skomplikowany i ryzykowny. Dlatego ważne jest, aby monitorować prognozę pogody i w razie potrzeby przesunąć termin wodowania. Najlepsza do wodowania jest bezwietrzna i spokojna pogoda. 

Bezpieczne przygotowania i zachowanie podczas wodowania są kluczowe dla udanej i bezproblemowej inauguracji morskiej przygody jachtu.

Przydatne wyrażenia w żargonie żeglarskim

Dzień wodowania

Dzień wodowania rozpoczyna się od skrupulatnych prac przygotowawczych. Przede wszystkim trzeba upewnić się, że jacht jest w idealnym stanie technicznym i gotowy do pierwszego kontaktu z wodą. To obejmuje kontrolę silnika, systemów elektrycznych i wszelkich elementów mechanicznych. Niezwykle istotne jest także sprawdzenie stanu ożaglowania. Również wnętrze jachtu powinno być przygotowane do użytku, a wszelkie niezbędne wyposażenie, takie jak sprzęt ratunkowy czy prowiant, powinny być dostępne i gotowe do użycia.

Liny są używane do zabezpieczenia jachtu podczas transportu na przyczepie oraz do jego kontrolowanego opuszczenia do wody. Są mocowane do punktów kotwiczenia na jachcie oraz do dźwigu lub innego urządzenia do wodowania. Wyjątkowa precyzja i ostrożność są niezbędne podczas manipulacji linami, aby uniknąć uszkodzeń jachtu lub wypadków.

Działanie zgodnie z przepisami bezpieczeństwa jest absolutnie kluczowe i obejmuje między innymi respektowanie limitów wagi i rozmiaru jachtu, które określają, jakie jednostki można wodować w danej marinie. Ważne jest też, aby zachować bezpieczną odległość między jachtem a innymi jednostkami, ludźmi i infrastrukturą portową podczas samego procesu wodowania. Personel mariny oraz osoby odpowiedzialne za wodowanie powinny być przeszkolone i świadome przepisów bezpieczeństwa.

Warto zauważyć, że proces wodowania jachtu motorowego różni się nieco od wodowania jachtu żaglowego. Jacht motorowy jest zazwyczaj zależny od silnika zaburtowego i nie wymaga ustawiania ożaglowania. W przypadku jachtu żaglowego istotne jest odpowiednie ustawienie masztu i ożaglowania, a także kontrola ożaglowania podczas opuszczania jachtu do wody. Dlatego też wodowanie jachtu żaglowego może wymagać większej uwagi w kwestii szczegółów technicznych.

Jak wodować jacht?

Wodowanie jachtu to proces, który rozpoczyna się od przygotowania jachtu na przyczepie, a następnie umieszczenia go na odpowiednim urządzeniu do wodowania, takim jak dźwig. Następnie jacht jest delikatnie i kontrolowanie opuszczany do wody przy użyciu liny lub lin. Po kontakcie z wodą jest uwolniony od urządzenia do wodowania i gotowy do pływania.

Jacht na wodzie

Gdy jacht jest opuszczany do wody, kadłub delikatnie opada na powierzchnię. Kadłub dotyka wody zwykle dziobem lub kilem, a cała jednostka zaczyna unosić się na powierzchni. Pierwsze chwile na wodzie to czas na sprawdzenie, czy nie ma żadnych wycieków ani innych problemów, a także na dostosowanie jachtu do panujących warunków. Ten moment jest zazwyczaj bardzo emocjonujący i symboliczny, ponieważ kiedy jacht unosi się na wodzie, gotowy jest do pierwszej żeglugi. 

Zachęcamy do przeczytania artykułu pt. Żargon żeglarski – co warto wiedzieć?

Warto pamiętać, że każdy jacht ma określoną maksymalną liczbę osób, które mogą się na nim znajdować na pokładzie w bezpieczny sposób. Zależy to od rozmiaru i konstrukcji jachtu oraz przepisów. Przestrzeganie tej maksymalnej liczby osób jest ważne ze względów bezpieczeństwa i stabilności jachtu podczas żeglugi. Przy zachowaniu tej zasady można zacząć komfortową i bezpieczną podróż na pokładzie.