Co w podróżach lubimy najbardziej? Ja mogę szczerze przyznać, że jedzenie 😊 Nowe smaki, kultura jedzenia, zapachy, przyprawy, dodatki… wręcz uwielbiam! Każdy kraj w zależności od klimatu, ma jakieś cechy charakterystyczne w daniach, szczególne potrawy i składniki! Każda kuchnia jest inna i każdej warto spróbować 😊 Najbardziej lubię tą śródziemnomorską, składającą się z ryb, owoców morza, świeżych ziół, warzyw i oliwy, jak również przeróżnych serów. Znane potrawy, które goszczą na stołach całego świata jak np. pizza, spaghetti, sałatka grecka także wywodzą się z tej kuchni!

Odwiedzając Chorwację, czy to na rejsie czy hotelowo, koniecznie trzeba spróbować lokalnych specjałów kuchni śródziemnomorskiej. Na chorwackie smaki duży wpływ miały kraje sąsiadujące, przez co są one różnorodne i jedna potrawa w każdej części kraju może smakować inaczej i być inaczej przygotowana. Polecam spróbować potraw charakterystycznych dla różnych regionów. Nie od dzisiaj wiadomo, że restauracje, w których znajdziemy prawdziwe przysmaki przeważnie są gdzieś na uboczu, schowane i stołują się w nich głownie mieszkańcy. Dlatego poszukanie takich miejsc, może całkowicie rozpieścić kubki smakowe 😊

Istria
Przysmakami Istrii i Kvarneru są sery i zimne dania. Ucztę zaczyna się od tacy z pršutem (wędzona wędlina), serem i oliwkami. Potem podawane są dania z ryb, homarów, krewetek i małży np. zupy rybne, gulasz rybny, ryż z owocami morza (rižot). Popularna jest również maništra powstała na wzór włoskiego minestrone oraz potrawy z makaronem i mięsem z dodaniem uprawianych tu trufli.

Lika
W regionie śródlądowym (obszar Gorskiego Kotaru i Liki) jedzenie przyrządza się zazwyczaj na żywym ogniu. Spożywa się jagnięcinę, baraninę, wieprzowinę i dziczyznę oraz palentę (pura) – gotowaną miazgę kukurydzianą. Poza tym ziemniaki, kiszoną kapustę, groch, kozie i krowie mleko oraz wyśmienite sery (np. ser basa i sery wędzone). Region ten bogaty jest też w grzyby. Kuchnia Varaždinu i Zagrzebia oferuje bardzo dobry kotlet cielęcy z serem oraz pieczenie, gulasze i makarony.

Međimurje
W Međimurju obowiązkowo należy skosztować indyka ze słoniną lub kiszkę oraz przystawkę z zapieczonego grochu i ziemniaków, suszonego lub wędzonego sera krowiego lub strudla. Banovina stała się znana dzięki wędlinie salama (Gavrilović salama) oraz innym kiełbaskom.

Dalmacja
Region Dalmacji i wysp chorwackich charakteryzuje się tzw. zdrową żywnością i mało tłustą kuchnią (większość potraw gotowana jest na wodzie lub przyrządzana na grillu), opartą głównie na produktach pochodzących z wyrobów własnych. Większość stanowią ryby, krewetki, kalmary, ośmiornice, kraby, homary, małże, warzywa, cielęcina, jagnięcina i wieprzowina przyrządzane na różne sposoby, choć najczęściej – z rożna. Do wszystkiego stosuje się oliwę z oliwek. Należy też skosztować dalmatyńskiego gulaszu z kopytkami (pašticada), warzyw podawanych z mięsem, manestry, czyli makaronu z mielonym mięsem i arambašići – faszerowanych liści winogronowych. Do każdej potrawy podawana jest sałatka warzywna (pomidory, ogórki, papryka, biała kapusta przyprawione oliwą z oliwek oraz octem winnym).

Potrawa, którą można zjeść tylko na wyspach Hvar, Korčula i Brač, to vitalac – danie z podrobów jagnięcych nadzianych w jelito i upieczonych na grillu, zaś jedynie na Visie dostaniemy pizzę z sardelami.

Slawonia
W regionie Slawonii i Baranji spożywa się dużo białego chleba, makaronu, ziemniaków, grochu, słoniny, dań z produktów mlecznych, indyków i wieprzowiny. Można tam spróbować też ostrego gulaszu, regosu (kilka gatunków mięsa z makaronem) czy fiš-paprikaš (dania z różnymi gatunkami ryb). Typowe dla tych terenów potrawy to wędzona i suszona szynka wieprzowa oraz kiełbaski podawane z domowym serem, papryką, pomidorem i młodą cebulką lub kiszonymi jarzynami.

Jeszcze na koniec zapraszamy do obejrzenia > (i przygotowania!) naszych chorwackich potraw rejsowych. Gotowanie na jachcie nie musi być nudne – my przygotowaliśmy proste i szybkie, ale wykwintne dania, ze świeżych składników kupionych na chorwackich bazarach (bardzo polecamy korzystanie z dobrodziejstw tamtejszych rejonów – to na pewno będzie lepsze niż jedzenie z puszek)!