Sezon żeglarski w pełni. Wielu z Was już pływa lub za chwilę wyruszy w rejs. Są też tacy, którzy rezygnują z wakacji na jachcie ze względu na koszty. To prawda, żeglowanie po Adriatyku z roku na rok staje się coraz droższe.
Czy jest sposób, aby obniżyć koszty wyjazdu i móc cieszyć się wymarzonym urlopem?
Jest!
I z chęcią powiemy Ci jak to zrobić!

Żeglowanie po sezonie

Sezon letni zawsze jest najdroższy. Dlatego warto zastanowić się, czy możemy pozwolić sobie na wakacje we wrześniu? Pogoda nadal jest komfortowa, a ceny znacząco niższe. Mamy zatem szansę na atrakcyjniejszą ceną za czarter, ale też całościowe koszty wyjazdu będę mniejsze. Wynika to z faktu, że poza sezonem mniej zapłacimy za marinę, jedzenie „na mieście” i inne atrakcje turystyczne.
Niewątpliwą zaletą jest też mniejsza liczba turystów oraz więcej wolnych miejsc w portach 🙂

Wakacje ze znajomymi

Samodzielne czarterowanie jachtu jest najdroższe. Często bardziej opłaca się wziąć większy jacht i rozłożyć koszty. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które mają sprawdzonych znajomych i to najlepiej takich, którzy równie mocno jak my lubią żeglować.

Wybór jachtu

Zanim wyczarterujesz jacht zastanów się jaki wybór będzie dla Ciebie optymalny. Wiadomo dużym katamaranem można zadać więcej szyku w marinie, ale czy o to Ci chodzi? 😉 Zbyt duży i nowoczesny jacht zawsze będzie droższy i to nie tylko przy czarterze. Wiąże się to również z większymi opłatami w portach. Dlatego wybierz jacht uwzględniając ilość osób. Nie warto wozić pustych koi i jeszcze za to płacić.

Opłaty portowe

Opłaty portowe to koszt, którego nie można pominąć. Ceny w marinach wahają się w zależności od miejsca postoju, wielkości łódki czy sezonu, w którym spędzamy urlop. Mariny zrzeszone w sieci ACI są zazwyczaj droższe, ale też bardzo dobrze zorganizowane. Jednak za te udogodnienia trzeba zapłacić trochę więcej niż w portach nie zrzeszonych w sieci. Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest wybór miejskich marin. Tam cenny są zazwyczaj stałe i nie zmieniają się w zależności od dnia tygodnia czy sezonu.


Jedzenie na jachcie
Trudny temat. Podróżowanie to poznawanie nowych miejsc także poprzez smaki, zapachy, kuchnię. Dlatego nie namawiam Was do całkowitej rezygnacji z próbowania lokalnych specjałów. Z drugiej strony nie trzeba codziennie stołować się na mieście. Jedzenie na jachcie też ma swój urok i czasem nawet kanapki z dżemem mogą być tymi, które będziemy długo wspominać. Wiem coś o tym z własnego doświadczenia.
Jednak jeżeli miałby to być czynnik decydujący to ja byłabym w stanie zrezygnować z drogich restauracji.

Ile realnie oszczędzasz!

Średnio cena czarteru jachtu Oceanis 48 w sezonie waha się w granicach 3500€ . Takim jachtem komfortowo może pływać 8 – 10 osób. Decydując się na ten sam jacht jesienią zapłacisz tylko 1,500.00 €
Natomiast opłaty w marinach kształtują się następująco: w sezonie wysokim za postój w porcie zapłacimy od 360 do 770zł . Natomiast w sezonie jesiennym od 270 – 605zł .
Ceny uzależnione są od miejsca jak również czy zatrzymujemy się w porcie ACI czy nie należącym do sieci.
Najbardziej ekonomicznym wyborem są miejskie porty. Tam niezależnie od pory roku ceny kształtują się od 120 do 250 zł.

Zobacz jesienną ofertę na czarter w Chorwacji i Grecji, którą przygotowaliśmy specjalnie Dla Ciebie.

Jesienna Chorwacja zdecydowanie sprzyja żeglowaniu. Niższe ceny za czarter i opłaty porowe to nie jedyna korzyść. Warunki do żeglowania są nadal bardzo dobre. Temperatura oscyluje w granicach 20 stopni, woda po sezonie nadal ciepła a wiatr jest zazwyczaj przewidywalny. Natomiast biorąc pod uwagę małą liczbę turystów nie musimy już o 14 czy 15 zawijać do portu, aby upolować ostatnie wolne miejsce, tylko bez stresu żeglować zdecydowanie dłużej niż w sezonie.
Myślę, że jesienna Chorwacja może Was bardzo mile zaskoczyć, dlatego warto spróbować.