Już przed czarterem jachtu należy pomyśleć o tym, aby wybrać taki jacht, którym będziemy mieli możliwość popłynięcia do Czarnogóry. Chodzi tu przede wszystkim o zgodę armatora na wypłynięcie jachtem z Chorwacji oraz zakres ubezpieczenia, jakim objęty jest ten jacht.

Wymagania
1. Potwierdzenie do armatora zamiaru płynięcia do Czarnogóry na 60 dni przed rozpoczęciem czarteru.
2. Dokumenty jachtu uprawniające do pływania poza Chorwacją, czyli dokument rejestracyjny jachtu, ubezpieczenie oraz lista załogi z pieczątką, które powinniśmy dostać od armatora.
3. Lista załogi. Lista ta musi zgadzać się ze stanem faktycznym oraz zawierać prawidłowe dane. Jeżeli zauważymy błąd w danych – to jeszcze przed wypłynięciem z mariny – poprawmy je w biurze firmy czarterującej jacht. Niestety zrobienie tego na granicy może okazać się bardzo kłopotliwe lub wręcz niemożliwe.
4. Dokumenty załogi. Dokumenty osobiste (ważny paszport lub dowód osobisty) są niezbędne do odprawy granicznej.
5. Dodatkowe wyposażenie. Obowiązkowo należy wyposażyć jacht w ponton oraz silnik zaburtowy.
6. Posiadanie bandery czarnogórskiej do umieszczenia pod salingiem.
7. Kapitan powinien mieć uprawnienia żeglarskie potwierdzone przez MMIPMinisterstwo Gospodarki Morskiej, Transportu i Infrastruktury Republiki Chorwacji – Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture. Jednak w zależności od armatora wymagania te mogą być różne. Czasami oprócz kapitana jeszcze jeden z członków załogi musi posiadać żeglarskie uprawnienia.

Procedura odprawy w Chorwacji

Odprawy można dokonać w porcie Gruz w Dubrowniku lub w Cavtat, w specjalnie wyznaczonej części portu. Miejsce odpraw znajduje się po lewej stronie od wejścia do portu i jest odznaczone żółtą tablicą z literą Q.
Ważne: odprawy nie można zrobić cumując w innym miejscu nabrzeża. W sezonie często trzeba poczekać na odprawę.
Przed odprawą należy wywiesić żółtą flagę MKS Q sygnalizującą chęć odprawy.
Załatwienie wszystkich formalności zajmuje około 30 minut, o ile nie trzeba czekać w kolejce.

Formalności:
1. Kapitan jachtu udaje się do kapitanatu portu z kopią listy załogi, aby ją podstemplować.
2. Kolejny krok to weryfikacja dokumentów na policji. Polega ona na podbiciu dokumentów pieczątkami oraz zeskanowaniu dokumentów tożsamości załogi jachtu.
3. Ostemplowane dokumenty należy odnieść z powrotem do kapitanatu portu i można płynąć dalej.

Może Cię zainteresować: Najpiękniejsze miejsca w Chorwacji, które warto odwiedzić

Kolejnym krokiem jest odprawa w Czarnogórze.
Ważne: aby uniknąć płacenia wysokiego mandatu – nawet do 150 Euro – po odprawie w Chorwacji należy możliwie jak najszybciej udać się do portu w Czarnogórze na kolejną odprawę. To nie jest czas na postoje na posiłek czy odpoczynek. Priorytetem jest jak najszybsze zakończenie procedury odprawy.
Jeżeli bezpośrednio po dokonaniu odprawy z jakiegoś powodu (np. awarii jachtu) jesteśmy zmuszeni powrócić do kraju, w którym się odprawialiśmy (bez znaczenia czy wyszliśmy już poza jego wody terytorialne czy nie), to w miarę możliwości należy dopłynąć do najbliższego punktu odpraw tego kraju, zapowiadając to wcześniej do tego punktu (najlepiej Policji) przez UKF lub telefonicznie. Nie zgłaszając wcześniej naszego przymusowego powrotu narażamy się na otrzymanie mandatu.

Procedura odprawy w Czarnogórze

Z chorwackiego portu, w którym odprawiliśmy się do Czarnogóry udajemy się prosto do portu w miejscowości Zelenika. Innymi, choć mniej popularnymi portami wejścia/wyjścia są w Czarnogórze: Bar, Budva, Kotor, Tivat (Porto Montenegro). Odprawy w Czarnogórze odbywają się zazwyczaj w godzinach 7-21.
Procedura odprawy celno-paszportowej wygląda podobnie jak w Chorwacji, jednak może trwać trochę dłużej, nawet do 1,5 godziny.

Formalności:
1. Pierwsze kroki kierujemy na policję, gdzie zostawiamy paszporty.
2. Następnie udajemy się do kapitanatu portu, gdzie spisujemy listę załogi oraz wykupujemy winietę.
3. Ostemplowaną kopię listy załogi zanosimy na policję i odbieramy paszporty.
4. Po powrocie na jacht zakupione winiety naklejamy na bom i burtę jachtu.
5. Pamiętajmy również o czarnogórskiej banderze. W Chorwacji raczej ciężko dostać flagę Czarnogóry, ale w Zelenika kupimy ją oczywiście bez problemu za nie mniej niż 10 EUR.

Koszt tygodniowej winiety (ceny mogą ulec zmianie):
– jacht 7-12 m – 60 Euro
– jacht 12-17 m – 130 Euro

Ważne: W Czarnogórze zobowiązani jesteśmy również od opłacania podatku turystycznego. Zgodnie z aktualnymi stawkami wynosi on 1 Euro od osoby na dobę i jest płatny za wszystkie dni trwania czarteru.

Od jakiegoś już czasu sami zauważamy większe zainteresowanie czarterami jachtów w Czarnogórze, ale biorąc pod uwagę niewielką odległość dzielącą Dubrownik od Czarnogóry oraz atrakcyjne warunki do żeglugi – długi sezon żeglarski, atrakcyjną linię brzegową ze wspaniałymi zatokami, zdecydowanie mniejszą ilość turystów a tym samym niższe ceny oraz równie wspaniały śródziemnomorski klimat – nie należy się dziwić, że to coraz częstszy kierunek polskich żeglarzy.