Położone u wybrzeży północnej Afryki Wyspy Kanaryjskie różnią się od siebie roślinnością, barwą ziemi, krajobrazem. Jednak zawsze świeci nad nimi słońce i nawet zimą na Wyspy Kanaryjskie przybywają turyści z całego świata. Także żeglarze.

Subtropikalny klimat, doskonale wyposażone porty, przepiękne plaże — trudno wyobrazić sobie lepsze wakacje, zwłaszcza dla osoby, która lubi żeglować. Sprawdź, dlaczego warto zwiedzić siedem wysp hiszpańskiego archipelagu właśnie z pokładu żaglówki!

Spis treści:

Wyspy Kanaryjskie — opis

Wyspy Kanaryjskie są archipelagiem hiszpańskich wysp autonomicznych. Leżą około 100 km od Maroka, na Oceanie Atlantyckim. Wyróżnia je górzysty krajobraz i suchy klimat. Nie można tutaj narzekać na temperatury. Zimą wynoszą 17-18 stopni Celsjuszem, latem 23-24 stopnie.

Lipiec i sierpień to miesiące najcieplejsze, ale rzadko zdarza się, by temperatura wzrosła do 30 stopni. Jeśli pada, to niewiele, głównie w górach i w głębi lądu, a latem deszczu nie ma wcale. Jednocześnie wyspy są bardzo słoneczne, można się opalać przez cały rok, korzystać z kąpieli słonecznych i morskich. Wiatry na Wyspach Kanaryjskich wieję najczęściej z siłą 3-6 stopni w skali Beauforta.

Na Wyspy Kanaryjskie można dotrzeć bezpośrednio z Polski samolotami rejsowymi oraz czarterowymi. Najłatwiej kupić bilet na Teneryfę, Lanzarote, Gran Canarię i Fuerteventurę. Stąd można rozpocząć rejs żaglówką po wszystkich wyspach archipelagu. Obywatele polscy nie potrzebują paszportu ani wizy, by spędzić wakacje na Wyspach Kanaryjskich. Wystarczy dowód osobisty.

Port na Teneryfie

Plaże o różnych charakterach na Wyspach Kanaryjskich

Turyści na Wyspy Kanaryjskie przyjeżdżają przede wszystkim po to, by zażyć kąpieli słonecznych i morskich. Dlatego na najbardziej skomercjalizowanych wyspach, czyli Gran Canarii, Teneryfie i Fuerteventurze, nie brakuje plaż z całym zapleczem: leżakami, barami, restauracjami i możliwością wynajęcia sprzętu do uprawiania sportów wodnych. Hotele, puby, kluby i restauracje nastawione są na kompleksową obsługę gości z całego świata.

Teneryfa — to typowo wakacyjna wyspa z cieplejszym południem i bardziej surową północą. Tutaj znajdziesz najwięcej plaż piaszczystych, a najbardziej znane kurorty to Los Christianos i Playa de las Americas. Jeśli udasz się na północ, np. do Puerto de la Cruz, odpoczniesz wśród zieleni, ale na ciemnych, wulkanicznych plażach.

Gran Canaria — przy 236 km linii brzegowej zapewnia 60 km plaż, wśród nich niezwykle popularne, takie jak w Maspalomas, plaże rodzinne ze spokojnymi wodami: San Agustín, Amadores, plaża w Puerto de Mogán, oraz miejsca bardziej imprezowe w kurorcie turystycznym Puerto Rico.

Lanzarote — to wyspa z wulkanicznymi krajobrazami, księżycowym pejzażem i pięknymi, piaszczystymi plażami.

Fuerteventura — królestwo piasków z rozległymi plażami i wydmami. Dużo tutaj dzikich plaż położonych w zacisznych zatoczkach.

Mniej zatłoczone plaże znajdziesz na wyspie La Palma i La Gomera. Bajkowe zatoki łączą się tutaj z tropikalną roślinnością, wąwozami i porośniętymi górami.

Zatoka na lanzarote

Piękne zatoczki i zatoki na wyspach kanaryjskich

Pływając wypożyczonym jachtem, można zwiedzić podczas jednego urlopu wszystkie najpiękniejsze atrakcje Wysp Kanaryjskich. Jeśli wynajmiesz jacht od firmy z naszej oferty,  przekonasz się, jak to jest pływać po otwartym morzu i zawijać do doskonale wyposażonych marin.

Sprawdź ofertę: Czartery jachtów Hiszpania

Siedem wysp archipelagu oferuje ponad 30 portów i marin, które pomieszczą nawet olbrzymie statki wycieczkowe. Ponieważ są skupione na obsłudze żeglarzy, oferują np. catering na pokładzie, wykonywanie napraw i czyszczenia kadłuba. Na lądzie działają też liczne tawerny serwujące lokalne przysmaki.

W pełni wyposażone mariny, w których można zostawić żaglówkę i skorzystać ze wszystkich atrakcji wyspy, znajdziesz na:

Lanzarote — marina Puerto Calero, spokojna i bezpieczna, oferująca wszelkie usługi związane z obsługą żaglówek i statków. Wieją tutaj przewidywalne wiatry, woda jest przejrzysta, a miejsce sprzyja nauce żeglowania.

Fuerteventura — marina El Castillo na wschodnim wybrzeżu wyspy pozwala na pozostawienie w bezpiecznym porcie jachtu i skorzystanie z różnych innych sportów wodnych, np. pływania na skuterze czy nurkowania.

Gran Canaria — marina Pasito Blanco niedaleko popularnej miejscowości Maspalomas na południu wyspy oferuje nie tylko bezpieczne pozostawienie jachtu i dokonanie niezbędnych napraw czy uzupełnienie zapasów, ale także możliwość skorzystania z kawiarni czy tawern.

Teneryfa — Puerto Deportivo Los Gigantes wyróżnia się fantastycznym mikroklimatem. Zapewniono tutaj warunki do uprawiania sportów wodnych, od wędkarstwa, przez kajakarstwo, po obserwację wielorybów. Poza tym ta część wyspy jest bardzo malownicza ze względu na pionowe klify wynurzające się z Atlantyku.

Marina La Gomera obok stolicy San Sebastián zapewnia wszelkie udogodnienia dla żeglarzy, jest świetnym miejscem do robienia zapasów oraz sprawdzenia prognoz pogodowych.

La Palma — marina Puerto de Tazacorte z wszelkimi usługami dla żeglarzy i sklepem z artykułami żeglarskimi, centrum nurkowym czy restauracjami.

El Hierro — marina Puerto de la Estaca z 350-metrowym nabrzeżem i stanowiskami do cumowania jachtów rekreacyjnych oraz pasażerskich statków.

Sprawdź również: Co zwiedzić na Majorce — przewodnik po najważniejszych atrakcjach

Wyspa Fuerteventura z lotu ptaka

Górska przyroda Wysp Kanaryjskich

Zastanawiasz się, co warto zobaczyć na Wyspach Kanaryjskich po zejściu na ląd? Panują na nich doskonałe warunki do wędrówek górskich. Jeśli więc nie chcesz wyłącznie leżeć na plaży lub pływać, weź ze sobą odpowiednie obuwie.

Na Teneryfie znajduje się najwyższy szczyt Hiszpanii Pico de Teide o wysokości 3718 m n.p.m.

Drugim najwyższym szczytem wysp jest Roque de los Muchachos (2426 m n.p.m.) na La Palmie. Na Gran Canarii najwyższy jest Pico de Las Nieves (1949 m n.p.m.).

Wyspy Kanaryjskie zbudowane są ze skał magmowych i wylewnych, pokryte są polami lawowymi i pyłem wulkanicznym. Występuje na nich piętrowość klimatyczna. Na każdej z wysp znajdziesz doskonałe trasy trekkingowe, np.:

  • Garajonay na wyspie La Gomera,
  • Droga Camino de Jinama na El Hierro,
  • Roque de los Muchachos na wyspie La Palma,
  • Teide na Teneryfie,
  • Las Peñitas – Fuerteventura,
  • Roque Nublo – Gran Canaria,
  • Timanfaya – Lanzarote.

Może Cię zaciekawić: Wakacje na Morzu Śródziemnym – gdzie warto zacumować?

Teneryfa widok na morze

Tropikalne raje na wyspach kanaryjskich

Na Wyspach Kanaryjskich panuje klimat oceaniczno-subtropikalny. Umiarkowane temperatury, rzadkie opady, głównie w wyższych partiach gór, a przy tym optymalna wilgotność powietrza sprawiają, że każda wyspa ma wyjątkową florę.

Spotykamy tutaj wiele endemitów, czyli roślin, których nie znajdziemy nigdzie indziej. Będzie to między innymi sosna kanaryjska. Nie brakuje także roślin, które w naszym klimacie nie rosną, są to np. daktylowiec kanaryjski, smocze drzewo, migdałowiec, agawy i aloesy.

Prawdziwym skarbem Wysp Kanaryjskich jest subtropikalny las laurowy – laurisilva – oraz roślinność porastająca wulkan Teide.